İzmir Narlıdere-Sahilevleri Kıyı Projesinin ikinci etabı da tamam

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk bölümünü geçtiğimiz aralık ayında hizmete açtığı Narlıdere-Sahilevleri Kıyı Projesinin ikinci etabını da tamamladı.

İzmir Narlıdere-Sahilevleri Kıyı Projesinin ikinci etabı da tamam

2.7 kilometrelik sahil şeridi, ahşap görünümlü gün batımı terası, yeşil dokusu, balıkçı iskeleleri, bisiklet yolu, BİSİM istasyonu ve deniz tuzuna dayanıklı ağaç dokusuyla bambaşka bir çehreye büründü.

Kent sahillerinin daha etkin, daha verimli ve daha estetik kullanımını sağlayacak tasarımları "İzmirdeniz-Kıyı Tasarım Projesi" ile hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Narlıdere Sahilevlerinde gerçekleştirdiği ikinci etap kıyı düzenleme çalışmasını da tamamladı.

Sahilevleri'ni bambaşka bir çehreye büründüren çalışmalar çerçevesinde kıyı bandının daha etkin kullanımının yanı sıra, estetik olarak da güçlenmesi sağlandı. İzmirliler'in kenti 'sokakta yaşama' alışkanlıkları göz önüne alınarak iki etap halinde hayata geçirilen projeyle, Sahilevleri'ni daha yüksek bir çekim merkezi haline getirildi.

Sahil Evleri'ne 2.7 kilometre düzenleme

Narlıdere ilçesinin gözde yerleşim bölgesi Sahilevleri'nde 2.7 kilometrelik uzunluğundaki sahil bandında yürütülen revize proje çalışmasının 1.6 kilometrelik ilk bölümü, geçtiğimiz aralık ayında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törenle hizmete açılmıştı.
Kentte uygulanan kıyı tasarım projelerinde olduğu gibi Narlıdere-Sahilevleri Kıyı Bandı Düzenleme Projesinin ikinci etabında da vatandaşlar, kesintisiz uzanan yaya yollarıyla hem denizle buluşuyor, hem de spor yapabiliyor. Yaptığı kıyı tasarım projelerinde bisiklet kullanımına büyük önem veren büyükşehir, pedal tutkunlarını bu projede de 1 kilometrelik bisiklet yolu ve BİSİM istasyonuyla buluşturuyor. Sahilevleri ayrıca, kıyı tasarımında miniklerin ilgisini çekecek yeni nesil oyun grupları da bulunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bostanlı sahiline kurulan ve başta gençler olmak üzere, İzmir'in körfez manzarası eşliğinde günün yorgunluğunu atmak isteyenlerin büyük beğenisini kazanan ahşap görünümlü gün batımı terasından birini de Narlıdere-Sahilevleri Projesi için kurdu. Kıyı bandına dağıtılan oturma bankları ise doğal taş ve beton prekasttan yapıldı. Denize daha da yakınlaşmak isteyenler için ayrıca dört adet balıkçı iskelesi oluşturuldu. Narlıdere ilçesinin gözde yerleşim bölgesi Sahilevleri, toplam 2.6 kilometrelik kıyı düzenlemesiyle yeşil dokusu, balıkçı iskeleleri, oturma ve seyir gruplarıyla bölge, yeni bir çekim merkezi haline geldi.

Bakü parkının da içinde bulunduğu Sahilevleri ikinci etap düzenlemesinde deniz tuzuna ve rüzgara dayanıklı her zaman yeşil kalan ardıç, ılgın, iğde, defne ile renkli çiçekleri olan gazania, kazayağı gibi yüzey örtücüler ve zakkum, gaura, berberis, kuşdili, lavanta gibi renkli çalı grupları kullanıldı. Mavi ile yeşilin buluştuğu bu düzenlemede, birinci etapta olduğu gibi İzmir Heykel Çalıştayı eserlerinden birinin kullanılacağı kaydedildi.

BİZE ULAŞIN