Öğrencilerin yetiştirdiği fideler okullarına gelir olarak dönüyor

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde eğitim-öğretim veren Milli Egemenlik Çok Programlı Lisesi Tar��m Bölümü öğrencileri, okul bahçelerinde yetiştirdikleri üzüm fidelerinin satışını yaparak, elde edilen gelirle okullarının çeşitli ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Öğrencilerin yetiştirdiği fideler okullarına gelir olarak dönüyor

Sarıgöl Milli Egemenlik Çok Programlı Lisesi Tarım Bölümü öğrencileri bir yandan mesleki eğitimlerini alırken, diğer yandan da okullarına maddi katkı sağlıyor. Dersleri kapsamında okul bahçelerinde yetiştirdikleri üzüm fidelerini bölgelerindeki çiftçilere satan öğrenciler, elde ettikleri gelirle de okullarının ihtiyaçlarını karşılıyor. Okulda bu yıl ilk kez öğrenciler tarafından hazırlanan toplam 6 bin adet red globe, sultaniye, thomson ve süperyol türü üzüm fidesi yetiştirildi. Yaptıkları çalışma hakkında bilgi veren Tarım Bölümü Öğretmeni Murat Çay, "Okulumuzda 225 metrekarelik 2 adet seramız var. Ayrıca açık alnımız da mevcut. Bu yıl yörede ekonomik değeri yüksek olan üzüm fidelerini öğrencilerimle birlikte yetiştirdik. Fideleri halkımız satmaya başladık. Geliri okulumuzun eksiklerinde kullanılacak '' dedi.

Sarıgöl Milli Egemenlik Çok Programlı Lisesi Müdürü Ayten Beycan ise okulun tarım bölümü öğrencilerinin bir yandan eğitimlerini alırken, diğer yandan okullarına gelir sağladıklarını ifade ederek, ''Öğrencilerimiz bu bölümde yaptıkları çalışmalarla tarımsal faaliyetleri öğreniyor. Aynı zamanda bu çalışmalar kapsamında yetiştirdikleri ürünleri satarak, gelir elde ediyorlar. Elde edilen gelir okul aile birliği tarafından toplanarak, okulumuzun eksikleri tamamlanıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN