Uzundere’nin talibi yine yok

Büyükşehir’in Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ikinci etap ihalesine yine teklif veren firma çıkmadı. Durum böyle olunca ihale bir kez daha iptal edildi

Uzundere’nin talibi yine yok
İzmir Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşümde yine çuvalladı. İlki geçtiğimiz aylarda yapılan ve hiçbir firmanın teklif vermediği Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi ikinci etap ihalesinde değişen bir şey olmadı. Önceki gün gerçekleştirilen ikinci ihaleye de teklif veren olmayınca ihale 2. kez iptal edildi. Büyükşehir'in Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde de belirli zaman dilimi içinde 3 kez ihale yapılmış teklif veren firma olmamıştı. Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Ege Mahallesindeki sağlıksız yapıları dönüştürmek için üç kez ihaleye çıkan ve üçünde de teklif veren firma olmadığı için ihaleyi iptal etmek zorunda kalan İzmir Büyükşehir Belediyesi Uzundere Kentsel dönüşüm projesi ikinci etap ihalesinde de umduğunu bulamadı. İlki 12 Ekim'de gerçekleştirilen ihalenin ardından 9 Kasım'da gerçekleşen ikinci ihalenin de akıbeti ilki gibi oldu. Önceki gün gerçekleşen ikinci ihale de de duyurulan gün ve saatte hiçbir katılımcı teklif vermeyince ihale iptal edilmek zorunda kalındı.

462 BAĞIMSIZ BİRİM
2 imar adasında 67 bin 353 metrekare inşaat alanlı 12 blokta, 422 konut ve 40 iş yeri olmak üzere toplam 462 bağımsız birimin yapımını öngören ihalenin de diğe8rleri gibi iptal olması büyükşehir belediyesinde hayal kırıklığına neden oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu geçtiğimiz haftalarda katıldığı bir etkinlikte; "Biz şu anda 35 bin konutluk kentsel dönüşüm üzerinde çalışıyoruz. Türkiye'de ilk defa yüzde 100 anlaşmayla kentsel dönüşümü biz yapıyoruz. Bunun çığ gibi ilerleyeceğine inanıyorum. İzmir, önümüzdeki 4-5 yıl içinde kentsel dönüşüm problemini çok hızlı adımlarla çözmeye başlayacaktır. Çark dönmeye başladı" şeklinde açıklama yapmıştı. Kocaoğlu'nun bu açıklaması o süreçte "Hani çark dönüyordu? Bu nasıl dönmek? İhale var ama katılım yok" şeklinde yorumlara neden olmuştu. Büyükşehir, Konak ilçe sınırları içinde yer alan ve çoğunlukla roman vatandaşların yaşadığı Ege Mahallesi'nde 7 hektarlık alanı kentsel dönüşüm alanı olarak belirlemişti. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen ihaleler katılımcı firma olmadığı için iptal edilirken son ihale geçtiğimiz Eylül ayında yapılmıştı. Büyükşehir Belediyesi 1. Etap için 7 Eylül 2017'de teklifleri alacağını duyurmuş fakat üçüncü ihalenin akıbeti de diğer iki ihale gibi olmuştu. Belirtilen gün ve saatte hiçbir firma ihaleye katılım göstermeyince ihale iptal edilmek zorunda kalınmıştı.
BİZE ULAŞIN