Çalışanlara ustalık belgesi müjdesi

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü, mesleğinde sigortalı olarak çalışmış olanların girdikleri sınavda başarılı olmaları halinde kalfalık ve devamında da ustalık belgesi alabileceklerini açıkladı.

Çalışanlara ustalık belgesi müjdesi

Müdür Gürhan Kuştutan, Milli Eğitim Bakanlığınca, önceki öğrenmelerin tanınması, denklik ve ölçme değerlendirme işlemleri İle ilgili usul ve esaslara ilişkin yönerge çerçevesinde, esnaf ve çalışanlara kısa yoldan ustalık belgesi alma hakkı getirildiği söyledi.

Burhaniye Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Gürhan Kuştutan, ustalık belgesi olmayan çalışanların bu fırsatı kaçırmamalarını istedi.

Kuştutan; "Ustalık belgesi olmadan çalışmada cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Özellikle Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) kapsamındaki 81 meslekte iş yeri açma/ustalık veya mesleki yeterlilik belgesi olmadan işçi çalıştıran iş yerlerine kişi başı her ay için 500 lira ceza kesilmektedir. 1 gün dahi mesleğinde sigortalı olarak çalışmış olduğunu belgelendirenlerin kalfalık sınavına girerek başarmaları halinde kalfalık belge alma hakkı verilmiştir. 5 yıl mesleğinde sigortalı olarak çalışmış olduğunu belgelendirenlerin ise kalfalık sınavına girerek başarmaları halinde kalfalık belgesi ve hemen bir sonraki sınav döneminde sınava girerek ustalık belgesi alma şansı verildi. Aralık sonuna kadar başvuru yapan ve şartları tutan çalışanlar temmuz ayında ustalık belgelerine kavuşabileceklerdir. Başvurular okulumuza şahsen yapılmaktadır. Aralık ayından sonraki başvurular bir sonraki sınav dönemi için değerlendirilmeye alınacaktır. Ayrıca usta öğreticilik belgesi almak isteyen vatandaşlarımız için de mevzuatta değişiklik yapılmıştır. Alanında ustalık ve/veya işyeri açma belgesi olan veya alanında yüksek okul mezunu olanlara usta öğreticilik belgesi alma hakkı getirilmiştir. 2 haftalık bir kurs sonunda sınavı başardıkları takdirde usta öğreticilik belgesi almaya hak kazanılacaktır. Özellikle halk eğitimi merkezleri mevzuatında yapılan değişiklik ile usta öğreticilik belgesi zorunluluğu daha da önemli hale gelmiştir" dedi.

BİZE ULAŞIN