Hızlı tren sayesinde şehirler yaklaşacak

Ulaştırma Bakanı Arslan, İzmir-Ankara arasını 3.5 saate düşürecek Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti

Hızlı tren sayesinde şehirler yaklaşacak
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Uşak'a gelerek, İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi'ndeki Banaz-Eşme hattının şantiyesinde incelemelerde bulundu. Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar- Uşak üzerinden Manisa ve İzmir'e ulaşacak yüksek hızlı tren projesinin sürdüğünü belirten Bakan Arslan, "Ankara -İzmir arası mevcut konvansiyonel tren hattımız 824 kilometre uzunluğunda, bunu yüksek hızlı trenle 624 kilometreye düşüreceğiz. Ankara'dan Polatlı'ya kadar olan kısmı zaten hazır. Polatlı sonrası 508 kilometre hat yaparak yolu İzmir'e uzatmış olacağız. Polatlı -İzmir arası toplam uzunluğu 35 kilometre olan 43 tünel, 22 kilometre uzunluğa sahip 56 viyadük olacak. Proje tamamlandığında 14 saat süren Ankara-İzmir arası yolculuk 3,5 saate inecek" dedi.

UŞAK İÇİN TARİH VERDİ
Polatlı'dan İzmir'e kadar çalışmaların yüzde 25 ilerleme sağlandığını ifade eden Arslan, "Projenin Polatlı -Uşak bölümü 2019 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Proje tamamlandığında Uşakİzmir arası 1,5 saat, Uşak-Ankara arası 2 saat olacak. Güzergah boyunca alt yapı ve üst yapı çalışmaları aşama aşama sürüyor. Polatlı'dan Eşme'ye kadar üst yapı ihalesini 14 Kasım'da yapıyoruz. Bunun dışında şehir merkezinden geçen 47 kilometrelik mevcut tren yolu hattımızı şehir dışına taşıyacağız. Yani tren yolunu Uşak'ta çevreyolu haline getireceğiz. Bu hat yüksek hızlı tren hattına paralel olarak devam edecek" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN