Muşlu öğrenciler Aydın’ı gezdi

‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında Aydın’a gelen ikinci Muş kafilesi Aydın’ı gezdi.

Muşlu öğrenciler Aydın’ı gezdi

Muş'tan gelen katılımcıları Kuşadası ilçesinde karşılayan ve program boyunca öğrencilere eşlik eden Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, "İçişleri Bakanlığımız 'Biz Anadoluyuz' adlı projeyle ülkemizde var olan bir eksikliği bir açığı kapatma çabası içerisine girmiştir. Bu eksiklik nedir; mademki biz devlet olarak millet olarak büyük bir aileyiz birbirimizle daha sıkı daha yoğun bir temas içinde olmamız gerekmektedir. Gerek ekonomik nedenler gerek diğer birçok nedenden dolayı bu temas sağlanamamıştır. Sağlanamayınca da dostluktan kardeşlikten uzaklaşmaya doğru gidilmektedir. Bir bölgenin insanı diğer bölgenin insanını, kültürünü, yaşayış tarzını tanımamaktadır. İçişleri Bakanlığımızın 'Biz Anadoluyuz' projesiyle hedeflenen bölgeler arası köprü niteliğinde olmak ve bu dostluk ve kardeşliği perçinleyerek insanların farklı kültürlerle kaynaşmasını sağlamıştır" dedi.

Kaymakam Aksoy, Aydın ili ve Kuşadası ilçesi hakkında da katılımcılara bilgiler verdi. İller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılması, kardeşlik ve huzura katkı sağlaması, gençlerin terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasının hedeflendiği projede hayatlarında ilk kez uçağa binen öğrenciler, kentin tarihi ve kültürel yerlerini, müzeleri, doğal güzelliklerinin bulunduğu alanları gezdi. Kuşadası Limanından açılan büyük tekne ile ilk defa deniz gören ve tekne turuna çıkan öğrenciler, mutlu anlar yaşadılar.

Aydın'ın Söke ilçesi Doğanbey Köyü'nde yer alan Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi ve Tabiat Tanıtım merkezindeki Büyük Menderes Deltası'nda yaşamış ve yaşayan hayvan türlerinin örneklerini de inceleyen öğrencilere, yaşayan hayvan türleri hakkında müze yetkililerince sunum yapıldı.

Gün sonunda ise konaklama için otele gelen öğrencilere Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Aydın Valiliği tarafından gönderilen hediyeleri, öğrencilere takdim ettikten sonra oyun aktiviteleri ve animasyon gösterileri düzenlendi.

BİZE ULAŞIN