Ellerinize sağlık

İzmirli öğrenciler ‘İyilik Gönülleri’ projesi kapsamında Kuyucak Köyü’ndeki yaşlı bir aileyi ziyaret etti. Evin bütün işlerini yapan öğrenciler, hem yardım ettiler hem de kıymet bildiler

Ellerinize sağlık
Köyde yaşlı ve işlerini tek başına göremeyen insanlara ulaşıp işlerini kolaylaştırmak için kolları sıvayan Suphi Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu öğrencileri üzerine düşeni yaptı. İlk durakları Kemalpaşa'daki Kuyucak Köyü olan öğrenciler, Sulbiye Kahraman'ın (61) evini A'dan Z'ye temizledi. Ev işlerini kızlar yaparken, odun toplama ve ahır temizliği gibi ağır işleri ise erkekler görev üstlendi. Yapılanların haricinde insanları mutlu ettiklerini belirten öğrenciler, onları ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

İL MİLLİ EĞİTİM ÖNCÜ OLDU
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "İyilik Gönüllüleri" projesi kapsamında İzmir'in Bornova İlçesi'nde yer alan Suphi Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu öğrencileri görev aldı. Veli ve muhtarların aracılığı ile çevre köylerdeki yaşlı bakıma muhtaç, engelli ya da ihtiyaç sahiplerinin ev işlerine yardımcı olmak için her hafta 20 öğrenci köy yollarına düşüyor. Ev işlerini kızlar, odun toplama ve ahır temizliği gibi ağır işleri ise erkek öğrenciler yapıyor. Tüm gününü ihtiyaç sahibinin evinde geçiren öğrenciler evi pırıl pırıl yaparken erkekler ise hem ahırı temizliyor hem de kışın yakmak için odun toplayıp kesiyor. Amaçlarının köydeki azalan nüfusa dikkat çekip köydeki eziyetli işleri görüp şehir hayatının kolaylığını göstermek olduğunu belirten okul müdürü Hüseyin Yaldız, "Öğrencilerimiz hem iyilik yapıyor hem insanları ziyaret edip gönüllerini alıyor hem de gerçek hayatı ile köy hayatının farkını görüyor" dedi. İhtiyacı olan insanlara ulaştıkları için mutlu olduklarını belirten öğrencilerden Ceren Pınar, "İlk defa böyle bir şey yaptık. Çalışıp ev işlerini bitirdik. Dışarıları süpürdük. Hatta ahırda bile temizlik yaptık. Halı silkelemeyi de unutmadık. Yorucu ama emek isteyen işler yaptık. Azim etmek ve çalışmak gerekiyor. Yaşadığımız şehirde her şey kolay. Ama köydekilerin yardıma ihtiyaçları olduğunu anladık. Zor bir hayat gördük. Elimizdekilerin kıymetini daha iyi görmüş olduk" diye konuştu. Sudem Zeybek ise "şehirdekinin tersine değişik bir ortam vardı. Bizim burada her şey elimize ayağımıza geliyor. Ama orada tam tersi. Onlara yardım etmeye gittik. Bizde mutlu olduk onları da mutlu ettik. Yorulduk ama değdi. Cam sildik, yer süpürdük ve temizliği yaptık" şeklinde konuştu. Önceliklerinin karşılık beklemeden iyilik yapmak ve yardımseverlik olduğunu belirten İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Öğrencilerimizin 'karşılık beklemeden iyilik yapmak ve yardımseverlik' duygularına şahit oluyoruz ve bunu günlük hayatlarında uygulamaları, alabilecekleri en değerli eğitimdir. Başarılı öğrenci olmanın yanında iyi insan olmanın da önemini hayata geçirdiğimize inanıyorum. Proje kapsamında parçası olduğumuz toplumda iyilik iklimi oluşturarak dalga dalga yayılması, sevgi ve hoşgörü zemini oluşturularak öğrencilerimize bu değerlerin kazandırılmasını istiyoruz" ifadelerinde bulundu.
BİZE ULAŞIN