Hastalığı nedeniyle uzuvlarını kaybediyor

Manisa’da yaşayan Eşref Korala’nın, 2 yıl önce kan dolaşımı zayıfladı. Sol bacağı çürüdüğü için iki kez kesilen genç adamın sol bacağı 3. defa çürüdü. Korala’nın şimdi de sağ bacağı çürüyor

Hastalığı nedeniyle uzuvlarını kaybediyor
Manisa'nın Yunusemre İlçesi'ne bağlı Barbaros Mahallesi'nde tuvaleti bile olmayan bir evde 3 çocuğu ve eşiyle birlikte yaşayan 32 yaşındaki Eşref Korala, 2 yıl önce periferik arter (Kan dolaşımı zayıflaması) hastalığına yakalandı. Genç adam, kan dolaşımının zayıflaması nedeniyle ayaklarda başlayan çürümeyle önce sol ayağını ve bacağının bir kısmını kaybetti, ardından da sağ ayağında çürüme başladı. Hastalığı nedeniyle çalışamaz durumu gelen Korala, çalıştığı işten de çıkarıldı. Hastalığın ilerlememesi için sıcak ve hijyen şartları olan bir evde yaşaması gereken Eşref Korala'nın tek isteği ise düzgün bir evde yaşayıp ailesinin geçimini sağlayabilmek.

EMEKLİ OLAMIYOR
Sol bacağının kesilmesi için üçüncü kez ameliyat masasına yatmaya hazırlanan Eşref Korala, "Damar tıkanıklığından oluşan bir hastalık. Duman olan ve soğuk yerde durmamam gerekiyor. Bu soğuk evde durduğum müddetçe ayağımdaki kan akışı sağlanmıyor. Kan akışı olmadığı sürece de her iki ayağım çürümeye başlıyor. Hastalığımın iyiye gidebilmesi için hem moralimin iyi olması hem de hijyenik bir ortamda kalmam gerekiyor bir de sağlıklı bir şekilde beslenmem gerekiyor. Bundan 3 ay önce ilk ameliyatımı oldum. Ama ayağıma yine düzgün bakamadığım için ayağımda yine bir 10 santimetre kesilme oldu. Şimdi doktorlar sağ ayağımın çok tehlikeli olduğunu ve kangren ilerledikçe vücuduma yayılacağını ve bunun da ölüm riski taşıdığını belirttiler" dedi. Malulen emekli olabilmesi için 2 sene daha çalışmaya ihtiyacı olduğunu kaydeden Korala, rahatsızlığından dolayı yüzde 78 özür raporu ve yüzde 70 iş kaybı raporu verildiğini ancak özür durumu yüzde 90 olmadığı için engelli maaşı da bağlanamadığını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN