Küçük Emine kök hücreyle şifa buldu

Ege Üniversitesi’nde tedavi gören ağır talasemi hastası 10 yaşındaki Emine Gümüş için Almanya’dan kök hücre geldi. Başarılı geçen nakilin ardından Emine sağlığına kavuştu

Küçük Emine kök hücreyle şifa buldu
Aydın'ın Koçarlı İlçesi'ne bağlı Kızılcabölük Mahallesi'nde yaşayan Ayhan ve Duriye Gümüş'ün kızları Emine'nin genetik hastalığı bulunduğu, henüz anne karnındayken yapılan tetkiklerde anlaşıldı. Bebeklerini dünyaya getirme kararı alan aile, kızlarının kalpten kemiklere ve karaciğere uzanan bir dizi hastalıktan uzak kalması için her ay Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine giderek kan nakli yaptırdı. Okuluna devam edemeyen Emine'nin hastalığı 9 yaşına gelince ağırlaştı. Doktorları ölümcül sonuçların ortaya çıkmaması için kök hücre nakli gerektiğini aileye açıkladı.

Öğretmen olacak
Kök hücre donörü olmak için daha önce başvuran bir Türk donörle Emine'nin doku uyumu sağlandı ve küçük kızın ailesi nakil işlemi için 2016 yılının kasım ayında hastaneye davet edildi. Ancak ilk donörün son anda kök hücre bağışçısı olmaktan vazgeçmesiyle hayal kırıklığı yaşayan aileye müjdeli haber haziran ayında Almanya'dan geldi. Küçük Emine, Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi doktorları tarafından yapılan nakil işleminin ardından taburcu edildi. Nakil için uygun donör bulunmasına çok sevindiklerini anlatan Emine'nin annesi Duriye Gümüş, "Karnımdayken Emine'nin hasta olduğunu biliyordum. En çok 40-50 yıl yaşayacağını söylemişlerdi. İlik için başvurduk, uyum sağlanınca da çok sevindik. Türkiye'deki bağışçı kararından döndüğünde çok üzüldük. Kızımız bir an önce iyileşsin istiyorduk, uygun donör de bulunmuştu, son anda vazgeçmiş. Üzüldük. Sonra bizi mutlu eden haber de Almanya'dan geldi." dedi. Hastalık nedeniyle boyu kısa kaldığı için çok ağladığını anlatan Emine, artık yaşıtları gibi okula gidebileceğini ve öğretmen olmayı çok istediğini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN