CHP’li belediyeden engellilere ayıp

Bayındır Belediyesi, kültür merkezini bir tiyatro oyunu için isteyen Engelliler Derneği’nin talebini ‘bakım var’ diyerek reddetti. Fakat salonu İzmir Büyükşehir’e vererek büyük bir ayıba imza attı

CHP’li belediyeden engellilere ayıp
İzmir'deki CHP'li Bayındır Belediyesi, engellileri görmezden gelerek büyük bir saygısızlığa neden oldu. Belediye, Bayındır Engelli ve Kimsesizler Derneği'ne 15 Temmuz hain darbe girişimini konu alan bir çocuk tiyatrosu için bakım ve onarım çalışmalarını bahane ederek yer vermedi. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 35. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında "Yalanın Ardındaki" isimli tiyatro oyunu 3 Kasım'da, Uğur Saatçi'nin yazdığı 'Bu Da Geçer Ya Hü' adlı tiyatro oyunu 13 Kasım'da aynı kültür merkezinde sahnelendi. Bu durum, 'Herkese var, engellilere yok' yorumuna neden oldu."SADECE BİZE YOK"
Bayındır Engelli ve Kimsesizler Derneği Başkanı Cenk Dolu, bir dilekçe 27 Eylül'de 15 Temmuz hain darbe girişimini konu alan '14 Temmuz Gecesi' isimli çocuk tiyatrosunu Yahya Kerim Onart Kültür Merkezi'nde sahnelemek için dilekçe ile Bayındır Belediyesi'ne başvuru yaptı. Bayındır Belediyesi'nden 5 Ekim'de Başkan Yardımcısı Ahmet Gerdan imzalı gelen cevapta, "İlgi yazınız ile talep etmiş olduğunuz Yahya Kerim Onart Kültür Merkezi'nde başlatılan bakım ve onarım çalışmaları sebebiyle talebinize karşılık verilememektedir" denildi. Engelliler Derneği'ne belediyeden gelen yazıda bakım onarımın ne zaman biteceği ve kültür merkezinin ne zaman müsait olacağına dair herhangi bir bilgi de verilmedi. Fakat, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 35. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında Yahya Kerim Onart Kültür Merkezi'nde 3 Kasım'da "Yalanın Ardındaki" adlı tiyatro gösterimi yapıldı. Tek perdelik polisiye tiyatronun oyunculuğunda Burak Çimen ve Erk Bilgiç yer aldı. Ayrıca Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli'nin de izlediği 13 Kasım'da da Uğur Saatçi'nin yazdığı 'Bu Da Geçer Ya Hü' adlı tiyatro oyunu 13 Kasım'da aynı kültür merkezinde gösterildi. Bu durum, 'Herkese var, engellilere yok' yorumuna neden oldu. Konu ile ilgili Egeli Sabah'a konuşan Bayındır Engelli ve Kimsesizler Derneği Başkanı Cenk Dolu, "Belediye bize neden zorluk çıkartıyor anlamış değilim. Aksine engellilere öncelik tanıması lazım. Bakım onarım var bahanesiyle kültür merkezinde böyle önemli bir tiyatro oyununu oynamamıza izin vermediler. Arkadaşlarımız kültür merkezine gidip baktıklarında bakım onarım olmadığını kendi gözleriyle gördüler. Sadece salonun ampulleri değiştiriliyordu. Geçen sene çiçek festivalinde de en kötü standı bize vermişlerdi. Bayındır Belediyesi engellileri yok sayıyor. Bize vermedikleri kültür merkezinde başvurumuzdan sonra iki tane tiyatro oyunu sahnelendi. Bu da bize olan bakış açısını yansıtıyor. Kültür merkezi verilmeyince telefonla belediyeyi aradım. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği için düğün salonunu talep ettim. Bu kez de para istediler" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN