Minik Alperen’in okul kaydı yokmuş

Serviste unutulduğu için can veren Alperen Sakin’in ikinci duruşması yapıldı. Alperen’in yaşı tutmadığı için okula kaydının olmadığı ortaya çıktı

Minik Alperen’in okul kaydı yokmuş
İzmir in Çiğli ilçesinde yaşanan olayda 3 yaşındaki Alperen Sakin, servis içerisinde unutulmuş ve can vermişti. Olayın ardından açılan davada sanıklar, Karşıyaka 2. Ceza Mahkemesinde ikinci kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya tutklu sanıklar, Alperen'in anne ve babası, ailenin avukatı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen, İzmir Baro Başkanı, İzmir Baro Başkanlığı Çocuk Hakları Merkezi katıldı. Sakin ailesine 20 avukat vekillik yaptı. Talep üzerine hakim tarafından İzmir Barosunun müdahilliği kabul edildi.

YAŞI TUTUMUYORMUŞ
Geçen celse tutuklu sanıklar Tamer İ. ve Yurdagül İ, tutuksuz sanıklar Dilara K. ve Arzu G. ifade vermişti. Tutuksuz sanık okul müdürü Bekir G, yazılı olarak yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen'in Alperen Sakin'in neden okula kayıt olmadığı sorusu üzerine okul müdürü Bekir G, "Alperen'in Temmuz ayı sonunda 36 ayı dolduracaktı, 36 ay öncesinde e-okul kayıt yapılmıyordu. Bu yüzden Alperen'in e-okul kaydı yapılmadı. Alperen'in dışında daha kayıt altına alınmayan 10 çocuk vardı. Ben 36 ayı doldurmayan hiçbir öğrencinin kaydını yapmadım. Tam tersinin bu işlemlerin yanlış olduğunu,kurucumuz Yurdagül İ'ye bildirdim. Ancak milli eğitim müdürlüğüne bildirmedim. Kurucu Yurdagül İ'ye 'Bu çocukların kaydını neden yapıyorsunuz' diye sorduğum daçocukların anne ve babalarının çalıştığını yoksa işten ayrılmak zorunda kalacaklarını, vatandaşın işi görülsün' diye bana anlattı. Bende vatandaş mağdur olmasın diye bir şey yapmadım" dedi. Bekir G, son olarak denetimlerden önceden haberdar olduklarını ve kaydı olmayan çocukları kurucu Yurdagül İ'nin evine gönderdiklerini belirtti. Alperen'in babası Serkan Sakin, 'Eşim ve ben Alperen'i okula yazdırırken Bekir Bey bizzat oradaydı, hatırlıyor mu bizi?' sorusu üzerine sanık Bekir G, hatırlamadığını söyledi.
BİZE ULAŞIN