Elektrikli soba yerine klima tercih edilmeli

Soğukların iyice kendini hissettirmesiyle beraber, kalorifer, klima ve sobalar yakılmaya başlandı. Uzmanlar, doğru ısınma araçlarıyla faturalarda yüzde 30’a kadar tasarruf sağlanabileceğini belirtti

Elektrikli soba yerine klima tercih edilmeli
FATURALAR KABARIYOR
Türkiye genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, hafta başında soğuk hava sisteminin etkiyle ani düşüş yaşadı. Soğuklar, tam manasıyla kendisini hissettirdi. Evlerde, kalorifer, klima ve sobalar yanmaya başladı. Konutlardaki ısınma harcamalarındaki artışı da beraberinde getirdi. Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, vatandaşlara, ısınma nedeniyle yüksek gelen faturalarda tasarruf sağlayan önerilerde bulundu.

SOBA YERİNE KLİMA
Türkiye'de tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 40'ının konutlarda kullanıldığını bunun da yüzde 85'inin ısıtma ve soğutma harcamalarına gittiğini belirten Prof. Dr. Hepbaşlı, "Elektrik, doğalgaz, kömür kullanılan yakıt türü ne olursa olsun konutlarda ısı tasarrufunu sağlamak için öncelikle yalıtım sağlanmalı. Enerji verimliliğine gereken önemi gösterdiğimiz takdirde, enerji harcamalarımızda en az yüzde 20-30 oranında tasarruf olacağını gösteriyor. Elektrikli ısıtıcıların kullanımı hem bütçemiz hem de enerji verimliliği açısından tam bir felaket. A sınıfı klima kullanılmalıdır" dedi.

?EVLERDE TASARRUF ÖNERİLERİ
Pencereler çift camlı olmalı ve yalıtım yapılılmalı.
Güneş alan camlar her gün temizlenmeli ve güneşin pasif ısıtması sağlanmalı.
Kullanılmayan oda, kiler antre ve merdiven radyatörlerini kapatılmalı, radyatörlerin üstleri ise kapatılmamalı.
Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmeli.
Kombi, klima, kalorifer gibi ısı merkezlerinin yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalı.

BİZE ULAŞIN