İzmir Büyükşehir’in karnesi kırıklarla dolu

Her yıl astronomik ücretler ödediği uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten AAA notu almasıyla övünen İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne İzmirliler kırık not verdi

İzmir Büyükşehir’in karnesi kırıklarla dolu
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kredi derecelendirme kuruluşlarından 'AAA' notu alırken, hizmet bakımından ise vatandaşlardan kocaman '0' aldı. Zamanında bitmeyen projelerin, kangrene dönüşmüş sorunların, art arda yapılan su zamlarının kent yaşamını olumsuz yönde etkilediğini ifade eden İzmirliler, "Büyükşehir mali yapı bakımından uluslararası derecelendirme kuruluşlarından 'AAA' notu alabilir ama bizden asla" yorumunda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na bir eleştiri de Belediye Meclisi'nin AK Partili Grup Başkan Vekili Bilal Doğan'dan geldi. "Kıstas, parayla alınan notlar değil İzmirlinin notudur" diyen Doğan, kredi derecelendirme kuruluşunun İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne verdiği notla kentte yaşayan vatandaşların belediye hizmetlerine verdiği notların birbirini tutmadığını söyledi. "Kentin cadde ve sokaklarında derecelendirme kuruluşunun verdiği notların dışında bambaşka bir gerçek var" diyen Doğan; "Kredi notu başka sokakların gerçeği başka. Önemli olan İzmirlinin verdiği nottur. Büyükşehir Belediyesi İzmirlinin gözünde zamanında bitmeyen projeler, yılda üç kere yapılan su zamları, içinden çıkılmaz bir hal alan kent içi trafik sorunu ile sınıfta kalmıştır. Kocaoğlu vatandaştan koca bir 0 almıştır" dedi. Konuyu belediye meclisinde de gündeme getiren Doğan, "Belediyemiz bu notları alabilmek için bu kurumlarla sözleşme imzalıyor. Alınan hizmet karşılığında da uluslararası derecelendirme kuruluşlarına paralar ödeniyor. Bu yılda aynı hizmet için 220 bin lira para ödenmiş. Dağıtılan bütçe kitapçıklarında 2018'le ilgili kurumlara 330 bin lira para ödeyeceğimizi görüyoruz. Son 10 yılda 1 milyon 300 bin liralık bir harcama söz konusu. Alınan notlar elbet İzmir'in gururu fakat bir diğer boyuta baktığımızda alınan notlar yetmiyor. Kredi notu başka sokakların gerçeği başka. İzmirlinin verdiği notlar önemli. Siz asıl vatandaşı memnun edin, kredi notu çok önemli değil" ifadelerini kullandı. Belediyenin bir türlü tamamlanmayan projelerinden, içme suyuna art arda yaptığı zamlardan ve gün içinde yaşanan trafik sıkışıklığından bunalan vatandaş İzmir Büyükşehir'e ateş püskürdü. Büyükşehir'i vatandaşın sesine kulak vermediğini öne süren İzmirliler şunları söyledi:
Ömer Budak: İzmir'de sürekli bir alt yapı çalışması var ama en ufak yağmur bile kenti felç etmeye yetiyor. İşim gereği aracımla gün içinde sürekli bir yerden bir yere gitmek durumundayım. Bir türlü bitmeyen altyapı çalışmaları nedeniyle trafikte ciddi sıkıntı yaşıyorum. Normal koşullarda 10 dakikada gittiğim bir yere trafikte yaşanan keşmekeş yüzünden 35-40 dakikada zor ulaşamıyorum. Sadece kent merkezi değil İzmir'in her tarafı aynı. Yollar da kötü. Bu çilenin bir an önce bitmesini istiyorum.
Abdullah Erin: Bitmeyen tramvay çalışmaları nedeniyle Çankaya ve Basmane'de trafik açısından büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bunlar yetmiyormuş gibi geçtiğimiz ay Fevzipaşa Bulvarı'nı Konak'tan Basmane yönüne tek yön yaptılar. Bir çok vatandaş yapılan düzenlemeden habersiz. Gün içinde işe gidip gelişler resmen işkenceye dönüştü. Zaten otobüsler tıklım tıklım. Bir de trafik sıkışınca yolculuk eziyete dönüşüyor.
Abdullah İpek: Büyükşehir görevini iyi yapamıyor. 10 yıldır bir çöp tesisi sorununu bile çözemedik. Ayıptır. Geçen gün de suya yüzde 10 zam haberi ile resmen yıkıldık. Zaten kullandığımız suyun çok çok üzerinde ücret ödüyoruz. Diğer belediyeler içme suyunda indirime giderken İzmir'de suya zam yapılması kabul edilebilir bir şey değil.
Alp Uzunoğlu: Belediye hiçbir işi doğru düzgün yapmıyor. Bir yerde alt yapı çalışması tamamlamadan başka bir yeri kazıyor. Durum böyle olunca kent merkezinde trafik resmen içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda iki yılı aşkın bir süredir devam eden karayolu taşıt alt geçidi nedeniyle açılan tali yollarda su birikiyor. Bu da araç sürücülerini doğal olarak olumsuz yönde etkiliyor. Eğer halkın sesine kulak tıkarsanız seçim zamanı oy istediğinizde halk da size sırtını döner, gereken cevabı verir.
BİZE ULAŞIN