İzmirliler Meles ve Bostanlı’yı bekliyor

Kınık’ta aşırı yağışlar nedeniyle ayakları zarar gören köprüyü DSİ, 3 ayda baştan yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Bostanlı ve Meles köprülerinin inşaatını 18 ayda tamamlayamadı

İzmirliler Meles ve Bostanlı’yı bekliyor
İzmir'de Ocak 2016'da meydana gelen aşırı yağışlar sonrası Kınık merkezle Yayakent Mahallesi arasında ulaşımı sağlayan köprü ayakları zarar gördü. Yıkılma tehlikesi olan köprü 20 Ocak'ta UKOME kararı ile ulaşıma kapatıldı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatı ile bölgede ulaşımın aksamaması için menfezlerle geçici köprü oluşturuldu. Ardından da yıkılma tehlikesi bulunan köprünün yenilenmesi için ihale süreci başlatıldı. 2016'nın Temmuz ayında yapımına başlanan 47 metre uzunluğunda, 11.5 metre genişliğindeki yeni köprü 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanıp ulaşıma açıldı.

BİTİREMEDİ
Kınık'ta durum böyleyken İzmir'de Karşıyaka ve Konak tramvayları için yıkılan iki köprünün yeniden inşası kelimenin tam anlamıyla yılan hikayesine döndü. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Tramvay hattı çalışmaları kapsamında 2016 yılının Mayıs ayında Hasan Ali Yücel Bulvarı üzerinde bulunan Bostanlı Deresi geçişinde yer alan köprüyü, üzerinden tramvay hattı geçeceği için hidrolik kesitin büyütülmesi nedeniyle yıktı. Yıkılan köprünün 2017 yılı ortalarında, Haziran - Temmuz aylarında yeniden hizmete sokulacağı duyuruldu. Ancak aradan geçen 18 aylık süreçte köprü imalatı bir türlü tamamlanamadı. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında başlanan betonarme köprü imalatı aradan 18 ay gibi bir süre geçmesine rağmen bir türlü bitirilemedi. Diğer bir fiyasko ise Halkapınar'da yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak tramvay projesi kapsamında üzerinden tramvay geçecek olan Meles Köprüsü'nü 2016 yılının Mayıs ayında ulaşıma kapattı. Eski Alsancak Stadı önünden geçip Şehitler Caddesi üzerinden Karşıyaka, Altındağ, Çamdibi ve 1. Sanayi Sitesi yönüne giden araç sürücüleri de dere üzerindeki ikinci köprüye yönlendirildi. Etrafı saç perdelerle çevrilen köprü Ağustos 2016'da yıkıldı. Uzun süre hç bir çalışma yapılmayan inşaatı geçtiğimiz mayıs ayında Egeli Sabah. "Bir yıldır çivi dahi çakılamadı" başlığı ile yaşanan fiyaskoyu manşetine taşıdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, haberimizin ardından harekete geçti ve köprünün imalatına başladı. Ancak geçtiğimiz eylül ayında biteceği açıklanan köprü verilen süreden 2 ay geçmesine rağmen açılamadı.


Halkapınar

TRAFİK SIKIŞIYOR
Durum böyle olunca eski Alsancak Stadı'nın önünden geçip Şehitler Caddesi üzerinden Karşıyaka, Altındağ, Çamdibi ve 1. Sanayi Sitesi yönüne giden araç sürücüleri için bölgedeki trafik yoğunluğu resmen kabusa dönüştü. Araç sürücüleri bir türlü tamamlanamayan köprü imalatlarına isyan etti. DSİ'nin selde zarar gören köprüyü 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlayıp hizmete sokarken Büyükşehir Belediyesi'nin aradan 18 ay gibi bir süre geçmesine karşın bir türlü Bostanlı ve Meles Dereleri üzerindeki taşıt köprülerini tamamlayıp hizmete sokamamış olması beceriksizlik olarak yorumlandı.
BİZE ULAŞIN