Köyün duvarlarını sanatla buluşturdu

Salihli’de yaşayan “Picasso Mustafa” lakaplı emekli öğretmen Mustafa Toga, köyündeki evlerin duvarlarına yağlı boya resimleri yapıyor. Çevre köylerdekiler de, Toga’yı duvarlarına resim yapması için davet ediyor

Köyün duvarlarını sanatla buluşturdu
Manisa'nın Salihli İlçesi'nde yaşayan "Picasso Mustafa" lakaplı emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Mustafa Toga, Çökelek Mahallesi'ndeki evlerin ve bahçelerin duvarlarına meyve, hayvan ve insan figürleri resmediyor. Evinin dış duvarına 2 yıl önce çeşitli resimler çizen 65 yaşındaki Toga, mahallelinin isteği üzerine onlarca evin dış ve bahçe duvarına da çeşitli figürler yaptı. Daha çok hayvan ve doğa resimlerini çizen Toga, özel istekleri de geri çevirmiyor.

GÖREN İSTİYOR
Mahalleliden ücret almadan çalışmalarını gerçekleştiren Toga, "40 yıldır karakalem ve yağlı boya resim yapıyorum. Yaklaşık 2 yıl önce evimin dış cephesine yağlı boya resim yapmaya karar verdim. Duvarlara at, inek, bölgeye has olduğu için üzüm, görsel bir güzellik olması açısından Kız Kulesi resimleri yaptım. Tabii Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden biri olan Çiçek Abbas'taki İlyas Salman ve Şener Şen karakterlerine de yer verdim. Resimleri görüp beğenen mahalleli, kendi evlerinin duvarlarına da resim yapılması talebinde bulundu. Şimdiye kadar onlarca evin dış cephesi ile bahçe duvarına çeşitli figürler resmettim. Farklı köylerden gelenler, bu resimleri gördükçe, beni kendi köylerine davet ediyor. Elimden geldiği kadarıyla boş zamanlarımda o yerlere gidip, istedikleri resimleri yapıyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN