Otizmli Raci’yi okula almadılar

Sesleri notaya dönüştürebilen müzik dehası otizmli Raci, dereceyle liseden mezun oldu. Tüm şartları yerine getirdiğini iddia eden Raci, üniversiteye alınmayınca hukuk mücadelesi başlattı

Otizmli Raci’yi okula almadılar
İzmir'de 1997 yılında iki akademisyenin oğlu olarak dünyaya gelen 20 yaşındaki Raci Demir, otizmli olduğu için eğitiminde zorluklarla karşılaştı. İlkokul öğretmenin eğitim vermeyeceğini söylemesinin ardından Raci, okul müdürü ve ailesinin desteğiyle 3 ayda okuma yazmayı öğrenerek yaşıtlarıyla aynı anda ilkokul diplomasına kavuştu. Demir'de matematik, müzik ve görsel sanatlarda yeteneği bulunan ve genelde otizmli çocuklarda görülen "savant sendromu" olduğu tespit edildi. Müziğe özel yeteneği bulunduğu ve Mozart, Beethoven, Chopin gibi sanatçılarda görülen herhangi bir referansa gerek duymadan sesleri notaya dökebilme yeteneğini ifade eden "mutlak kulak"a sahip olduğu belirlenen Demir, piyano dersleri almaya başladı. Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi'nin müzik bölümüne yetenek sınavıyla girmeyi başaran Demir, okuldan 90 not ortalaması ve dereceyle mezun oldu.

DAVA AÇTI
Piyanonun yanı sıra çello çalan, aynı anda 4 notayı duyabilen ve Avrupa'da sokak konserleri veren Demir, YGS'de başarılı olarak Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Buca Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümü için engelli kontenjanından özel yetenek sınavına girdi. Ancak, okula kabul edilmeyen Raci'nin ailesi, okulda 3 engelli kontenjanı olmasına rağmen 2 engellinin okula alındığını iddia ederek, Raci'nin yedeklere alındığını söyledi. "Raci gibi çocuklar Avrupa'da Mozart, Beethoven olabilir ama bizim ülkemizde dışlanıyor" diyen Raci'nin babası İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Demir, "Üniversite sınavına formalite icabı soktuk. Raci hiçbir kursa gitmeden YGS taban puanını geçti ve özel yetenek sınavına girmeye hak kazandı. İlk aşama sınavlarının ardından adaylar daha sonra 2. sınava çağrıldı. Bölüm başkanlığı, bize "Oğlunuz saldırgan mı, diğer öğrencilere saldırır mı?" diye soruldu. Moralim çok bozuldu. Sınavın otizmli çocukları elemeye yönelik olduğunu fark ettim" dedi. BİMER'e dilekçe yazan ve sınavın iptali istemiyle yaptığı suç duyurusu sonrası, baba Demir, DEÜ hakkında dava açtı. DEÜ yetkilileri ise yargı aşamasında olan konuyla ilgili açıklamada bulunmayacaklarını kaydetti.
BİZE ULAŞIN