Yaşlılardan tersine ziyaret

Okulu ziyaret eden yaşlılar, sergi açtı, satış yaptı.

Yaşlılardan tersine ziyaret

İzmir'deki Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi Vakfı'na ait huzurevinde kalan yaşlılar, Zübeyde Hanım Eğitim Kurumu'ndaki öğrencileri ziyaret ederek, okulda sergi açtı. Sergide, kendi elleriyle yaptıkları tabloları, takıları ve örgüleri satışa çıkaran yaşlılar, elde ettikleri geliri ise konser verecekleri salonun kirasını karşılamak, yakın gözlüğü almak ve huzurevinin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanacak.

Türkiye Yardım Severler Derneği Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi Vakfı ve Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları iş birliği ile hayata geçirilen, 'Genç fidanlar ulu çınarlarla buluşuyor' projesi çok farklı bir etkinliğe sahne oldu. Huzurevinde ziyaretçi gelmesini beklemektense harekete geçmek isteyen yaşlılar, Zübeyde Hanım Eğitim Kurumu'nu ziyaret etti. Halk Eğitim Merkezi'nden gelen öğretmenlerden, uzun zamandır takı tasarımı, resim, örgü ve fotoğraf çekimi gibi eğitimler alan yaşlılar, ortaya çıkan ürünlerini okulda sergiledi. Velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin büyük ilgi gösterdiği sergide, satışa çıkan el emeği ürünler kısa sürede satıldı.

Yaptığı bilezik, kolye, broş gibi ürünleri satan 86 yaşındaki Hasan Sağlam, "Sabahtan akşama kadar oturup hastalığa yakalanmak yerine, gelen öğretmenlerden kurs aldık. Bu sattıklarımızla da atölyemizin ihtiyaçlarını temin edeceğiz. Ucuz veriyoruz, herkes memnun olsun diye. Öğrencilerimizle birlikte olmaktan da çok mutluyuz" dedi.

El örgüsü satışı yapan Fatma Ülkü Damlapınar ise elde ettiği gelirle kendisine yakın gözlüğü alacağını, bir kısmını da vakfa vereceğini söyledi.

SALON KİRASINI KARŞILAYACAKLAR

Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi Vakfı Müdürü Hülya Bilgin ise "Huzurevimizde kalan sakinlerimiz halk eğitimden gelen öğretmenleriyle yaptıkları el işi ürünleri sergilemek istedi. Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları da bu konuda bize yardımcı oldu. Ayrıca 18-24 Mart Yaşlılar Haftası'nda Türk sanat müziği konseri vermek istiyoruz. Konser için gerekli olan salon kirası ve diğer harcamalarla ilgili gereksinimlerin bir kısmını da bu sergiden elde edeceğimiz gelirle karşılayacağız. Onun için biraz da anlamlı. Ayrıca yaşlılarımız, öğrencilerle birlikte olmaktan da hoşlanıyor. Genelde onlar bizi ziyarete gelirdi bu kez biz geldik tersi oldu" dedi.

Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları Buca Kampüsü İlkokul Müdürü Raşit Kozakçı da, kasım ayı değerler eğitimi konusunun sevgi - saygı teması olduğunun altını çizerek, "Öğrencilerimizin yaşlılarla bir araya gelmesi, onlarla iletişim kurması bizim için çok önemli. Bizce gerek öğrencilerimizin gerekse yaşlı bireylerimizin birbirlerinden öğreneceği çok şey var. Çok güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN