Öğrenciler engelsiz dostluklar kuracak

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, engelli çocukların toplumsal uyumunu artırmak için harekete geçti. Engelli çocuklar, öğrenci arkadaşlarıyla birlikte etkinlikler yapacak ve sosyalleşecekler

Öğrenciler engelsiz dostluklar kuracak

İzmir'de, özel eğitim ve kaynaştırma sınıflarında eğitim alan engelli öğrencilerin toplumsal uyumunu artırmak için proje başlatıldı. Proje kapsamında, engeli olmayan öğrenciler, engelli arkadaşlarıyla sinemaya ve müzikal gösterilere gidecek, tekne turu yapacak, ata binecek, sergileri gezecek ve ağaç dikecek. Böylece çocuklar arasındaki engeller kalkmış olacak. İlkokul ve ortaokullarda, özel eğitim sınıfları ve kaynaştırma sınıflarında eğitim alan zihinsel, işitme ya da görme engelli öğrenciler için harekete geçen İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, "Hayalimdeki Gökkuşağı" adıyla proje başlattı.

ÖNEM VERİYORUZ

Yaklaşık 1 yıl sürecek projenin ilk aktivitesinde "birlikte bütünüz" sloganıyla buluşan engelli ve engeli olmayan öğrenciler, sinemada buluşarak birlikte film izledi. Projenin öğrencilerin takım ruhunu hissetmesi ve birlikte hareket etme duygusunu kazanabilmeleri için bovling turnuvasıyla devam edecek projede tekne turu, uçurtma festivali ve ağaç dikme etkinlikleri de düzenlenecek. Hayvanlarla iletişime girmeleri, onlara hayvan sevgisi aşılama ve öz güvenlerinin artması için ata binecek çocuklar, ayrıca sergileri gezecek, seramik atölyesinde birlikte becerilerini ortaya çıkaracak, müzikal gösterileri izleyecek. İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, engelli öğrencilere büyük önem verdiklerini belirterek, onların okullaşma oranını artırmak için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini, bununla birlikte toplumsal anlamda farkındalığı ortaya koymak için diğer öğrencilerle engelli öğrencileri farklı ortamlarda bir araya getirmeye çalıştıklarını anlattı. Yahşi, özel çocuklara da toplumda önemli bir yerde olduklarını, kenara itilmediklerini bir kez daha göstermek istediklerini dile getirerek, "İstiyoruz ki özel eğitim öğrencilerin yaşamış olduğu sıkıntıları diğer öğrencilerimiz de görsün. Onlarla birlike daha fazla vakit geçirsinler, onların yaşadığı problemleri özümsesinler" dedi.

BİZE ULAŞIN