Ödemiş'te edebiyat günleri

İzmir'in Ödemiş ilçesinde Türk edebiyatının iki önemli kadın yazarı, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 5 Aralık'ta, Ödemişlilerle buluştu.

Ödemiş'te edebiyat günleri

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Latife Tekin ile Kıbrıslı şair Neşe Yaşin, Ödemiş Sanat Etkinlikleri Merkezi (ÖSEM) tarafından düzenlenen 'Edebiyat ve Bellek' konulu panele konuşmacı olarak katıldı. Fizik profesörü Gediz Akdeniz'in moderatörlüğünde yapılan panel, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler binası toplantı salonunda düzenlendi. Panele, Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Koordinatörü Cumhur Şener ile CHP İlçe Başkanı Mehmet Birlik ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de izleyici olarak katıldı.

Panelin ilk konuşmacısı Neşe Yaşin, resmi belleği önemsemediğini ve karşı taraf ile empati yapabildiğini belirterek, Kıbrıs'ta 60'lı yıllardan bu yana yaşanan acıların karşılıklı olduğunu dile getirdi. Romancı Latife Tekin de her yeni romanını, öncekini unutarak yazdığını ve romanlarının birbirini tekrar etmediğini söyledi. İnsanın unutmamasının ciddi rahatsızlıklar yaratabileceğini söyleyen Tekin, Unutma Bahçesi adlı romanından örnekler vererek, "Unutuyoruz ve yerine yeni bilgileri kodluyoruz" dedi.

Yaklaşık 3 saat süren söyleşinin ardından salonu dolduran izleyiciler de konuklara çeşitli sorular sordu.

BİZE ULAŞIN