Uyuşturucu sosyal medyada satılıyor

Rehber öğretmenlere yönelik düzenlenen seminerde konuşan yazar Sefer Darıcı, sosyal medyada uyuşturucunun çeşitli oyun ve ve dizilerle çocuklara sevdirildiğini söyledi

Uyuşturucu sosyal medyada satılıyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün rehber öğretmenlere yönelik düzenlediği 'Aile Eğitimi Programı'nın 'Bilinçaltı ve Sübliminal Mesajlar Eğitimi', 15 Temmuz Şehitleri Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. İzmir'de ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 282 rehber öğretmene seminer veren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğretim görevlisi ve yazar Sefer Darıcı, uyuşturucu satışının artık sokaklarda değil, sosyal medya üzerinden yapıldığını, aynı mecralarda çocukları uyuşturucuya özendirme çalışmaları yürütüldüğünü anlattı. Yurt dışında sosyal medya ve uyuşturucu arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çalışmalar yapıldığını belirten Darıcı, "İngiltere'de yapılan çalışmalar, uyuşturucu satışının Instagram, Twitter, Facebook, Snapchat gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden yapıldığını ortaya koydu. Artık narkomarketing (uyuşturucu pazarlama) diye bir kavram var. Türkiye'de de bununla ilgili siber suçlar ve narkotik birimleri birlikte hareket ederek, özellikle bu tarz uyuşturucu satışı yapan sitelerin önlenmesi konusunda faaliyetleri var" dedi.

ÖZENDİRİLİYOR

Uyuşturucuya özendirme çalışmalarının ise oyunlar üzerinden yürütüldüğünü anlatan Darıcı, "Çiftçilik oyunları, uyuşturucu üretimi yapılan oyunlara çevrilmiş.Amaçları, çocuklara uyuşturucuyu sevdirmek. Breaking Bad ve Narcos gibi dizilerle uyuşturucu özendiriliyor. Bir oyun sitesinde çocukların oynadığı araba yarışı oyununda, uyuşturucuyu ne kadar toplarsanız o kadar para kazanıyorsunuz. Aileler, çocuklarının oynayacağı oyunları, izleyeceği filmleri önceden kontrol etmeli. Televizyon, sizin çocuğunuzun bakıcısı değildir" dedi.

BİZE ULAŞIN