Kızı uğruna yaşam şeklini değiştirdi

İzmirli Ayşe Yıldız, serebral palsi hastası işitme engelli kızı Büşra için işaret dilini öğrendi. Anne Yıldız, kızıyla birlikte katıldığı kurslarda ürettiği ürünleri satarak gelir elde ediyor

Kızı uğruna yaşam şeklini değiştirdi

İzmir Gaziemir'de yaşayan Ayşe Yıldız'ın 19 yaşındaki kızı Büşra Yıldız, serebral palsi hastası ve işitme engelli olarak dünyaya geldi. Kızının hastalığına rağmen umutsuzluğa kapılmayan anne Yıldız, Büşra için yıllarca mücadele verdi. Kızıyla iletişim kurabilmek amacıyla işaret dilini öğrendi. Kızının eğitimine de önem veren Yıldız, evde canı sıkılan Büşra'nın sosyalleşmesi için onu Atıfbey Mahallesi Cumhuriyet Semtevi'ne götürdü. Burada anne-kız eğitimlere katılarak hem güzel vakit geçirmeye hem de birlikte ürettikleri ürünleri satarak gelir elde etmeye başladı.

HAYATA TUTUNDU

Kızının hastalığı sürecinde çok zorluk yaşadığını, ancak ona olan sevgisiyle zorlukların üstesinden geldiğini belirten anne Yıldız, "Büşra doğuştan serebral palsi hastası ve işitme engelli. Hastalığını atlattık. Doktorlar 'yürümez, konuşmaz' dedi. Ama yürüyor, kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Günlük ihtiyaçlarını görebiliyor. Hatta zaman zaman bana yardımcı bile oluyor. Büşra ile güzel hayatımız var. Buraya geldikten sonra hayatımızda güzel değişiklikler oldu. Bilmediğim birçok şeyi öğrendim. Öğrendiklerimi kızıma öğretiyorum. Yeni arkadaşlıklar edindik. Aynı zamanda kendi ürettiğimiz ürünleri satarak gelir elde ediyoruz. Büşra buraya çok bağlı, çok seviyor. Doktorların bize söylediklerini, Büşra azmiyle boşa çıkardı. Büşra kurs sayesinde hayatı seven bir insan oldu. Hayata yeniden tutundu. Eskiden çekingendi ama şimdi buradaki kadınlarla iyi arkadaş oldu. Becerili bir çocuk oldu" diye konuştu. Atıfbey Mahallesi Cumhuriyet Semtevi Eğitmeni Ayfer Gündoğan ise, "Büşra, annesiyle birlikte kursumuza katıldı. İlk geldiğinde çok çekingen bir çocuktu. Göz teması bile kurmuyordu. Şimdi ise sabahları erkenden kalkıp buraya gelmek istiyor. O bizi çok seviyor, biz de onu" dedi.

BİZE ULAŞIN