Kaan’ı yaşatma seferberliği

İzmirli 15 yaşındaki milli dansçı Kaan Özelçam, lösemiyi 2 kez yenmeyi başardı. Hastalığı üçüncü kez tekrarlayan Kaan, lösemiyi bir kez daha yenmek için mücadeleye başladı

Kaan’ı yaşatma seferberliği
İzmir'de yaşayan ve kendisini 'Kanser hücreleri kadar inatçı biriyim' diyerek tanıtan 15 yaşındaki milli dansçı Kaan Özelçam, üçüncü defa lösemiyi yenmek için tedavi sürecine başladı. Kaan için, İzmir Dans Atölyesi öncülüğünde ilik ve kan bağış kampanyası başlatıldı. Kaan için çok sayıda gönüllü kan vererek bağışçı oldu. Kaan'ın kendileri için çok özel olduğunu belirten İzmir Dans Atölyesi'nin kurucularından Ilgaz Görmez, "Kaan azimli, istekli ama aynı zamanda çok hassas bir genç. Hastalağı yenmekte çok kararlı. Kaan, buraya geldiğinde lösemi hastasıydı, atlatmak üzereydi. Kurtuldu, ancak bir kez daha tekrarladı. Bu hastalığı kemoterapilerle yine yendi. Bir ay önce aynı hastalık yeniden yüzünü gösterdi. O, inanılmaz bir insan. Grip olup da çalışmalara gelmeyen öğrencilerimizin yanında kemoterapi aldığı gün dansa devam eden biri. Çok inatçıdır, kendi deyimiyle 'kanser hücreleri kadar' inatçıdır. Dansı çok seviyor ve milli sporcu oldu. En son Bodrum'daki yarışmada kendi klasmanında birincilik aldı. Kasımda başka bir yarışmaya hazırlanıyorduk, ama hastalığı nüksetti. Yarışmaya katılamadık. Umuyoruz seneye Kaan, o yarışmada olacak" dedi.

UYGUN İLİK ARANIYOR
Kaan'ın tedavisi için ilik nakli yapılacağını belirten Görmez, "Türk Kızılayı'nın TÜRKKÖK birimiyle görüşerek, bağış kampanyasına öncülük ettik. Kampanya beklenilenden daha fazla ilgi gördü. Burada kök hücre ile birlikte kan bağışı da yapılıyor. Çünkü kan bağışı ihtiyacı olan hasta sayısı, ilik ihtiyacı olan hasta sayısından çok daha fazla. Kişiye özel kök hücre bağışı yapılmadığı için ne kadar çok bağış olursa Kaan'ın kanıyla uyumlu kan bulunması o kadar kolay olur. Biz, bu kampanyayı Kaan için başlattık, ama o bir sembol oldu. Sıra beklemekten yorulup, geri dönenler oldu. Başka yerlerdeki kan alma araçlarına yönlendirdiğimiz gönüllüler oldu. 4 sedyede kan, 1 sedyede kök hücre alınıyor. 8 kişiden oluşan bir sağlık ekibi geldi. Bu ilginin olmasını umut ediyorduk. Ama bir yandan da 'ya kimse gelmezse' diye endişemiz vardı. Bu ilgi, bizi çok mutlu etti" diye konuştu. Avrupa'nın ilk 'LÖSEV Onkoloji Kenti' Ankara'da, Türkiye'nin en donanımlı LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi'nde Kaan'ın yeni tedavi sürecine başlandığını belirten anne Behire Özelçam ise 5 yıldır aynı merkezde tedavi gördüklerini dile getirerek, "LÖSEV, bizim ailemiz gibi oldu. İzmir'de bağış kampanyasına destek veren herkese sonsuz teşekkür ediyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN