Prematüre bebeğinin öyküsünü anlatıyor

Prematüre doğan Zeynep bebek önce beyin kanaması geçirdi sonra da kalbi durdu ancak hayata tutunmayı başardı. Anne Dilek Peltekoğlu, kızının öyküsünü diğer annelerle paylaşıyor

Prematüre bebeğinin öyküsünü anlatıyor
Makine Mühendisi Uğur Peltekoğlu ile Fen Bilgisi Öğretmeni Dilek Peltekoğlu (41) çifti, 1 Nisan 2015'te ikinci bir çocukları olacağını öğrendi. Peltekoğlu'nun gebelik süreci, "plasenta previa (plasentanın bebek ile doğum kanalı arasında olması)" adı verilen sorun nedeniyle sağlıklı ilerlemedi. Doktoru, hamileliğinin 26. haftasında kanama başlayınca kadının hayati riskini gözünde bulundurarak bebeğin anne karnından alınmasına karar verdi. Ege Üniversitesi'nde gerçekleştirilen operasyonda 940 gram olarak dünyaya gelen bebek, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kuvöze alındı, anne de yaklaşık 1 ay tedavi altında tutuldu.

Destek artacak
Müdahaleye rağmen kuvözde 840 grama kadar düşen ve kalbi duran Zeynep bebek beyin kanaması da geçirdi. Peltekoğlu, üzerinde "Yaşamalısın" yazılı notlarla hastaneye süt gönderdi. Taburcu edilince de kızının yanına koşan anne, prematüre bebeklerin anne sıcaklığını hissetmesi için "kanguru bakımı" adı verilen yöntemle Zeynep'in hayatta kalması için mücadele verdi.Yaşamasına imkansız gözüyle bakılan minik kızını yoğun bakımda göğsüne alan anne Peltekoğlu, ondan yaşamasını istedi, ninniler söyledi. Hastaneden 3 ay sonra kızıyla beraber çıkan Peltekoğlu, şimdi 2 yaşında olan Zeynep'in öyküsünü, sosyal medya aracılığıyla Türkiye'nin her yerindeki prematüre anneleriyle paylaşıyor ve onlara da umut aşılıyor. Zeynep dünyaya geldiğinde prematüre bebeklerle ile ilgili hiçbir şey bilmediğini, sürekli internette benzer sıkıntıları yaşayan anneleri takip ettiğini anlatan Peltekoğlu, " Bana ulaşan prematüre annelerine umutlarını kaybetmemelerini söylüyorum. Türkiye'nin her yerinden arıyorlar çünkü o süreçte çok fazla desteğe ihtiyacınız oluyor. Bu destek de umarım Türkiye'de giderek artacak"
BİZE ULAŞIN