Meslek liselilerden 10 milyonluk tasarruf

İzmir’deki meslek lisesi öğrencileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı protokol kapsamında 1 yıl içinde 10 milyon liralık ahşap ve metal eğitim eşyasını hazır hale getirdi

Meslek liselilerden 10 milyonluk tasarruf

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, kentteki 15 mesleki ve teknik anadolu lisesiyle, okullarda ihtiyaç duyulan ahşap ve metal yapımı eşya üretimi için imzaladığı protokolün sonucunu aldı. Anlaşmanın ardından öğrendiklerini uygulama ve bu yolla da para kazanma imkanı bulan öğrenciler, sıradan masaya, ders tahtasından, okul idarecilerinin mobilya takımına, sehpadan kıyafet askılığına kadar 28 çeşit eşya üretimi gerçekleştirdi. Daha önce başlattıkları programın meyvesini aldıklarını ifade eden İzmir Milli Eğitim Müdür Ömer Yahşi, "Biz öğrencilerimize güveniyoruz. Yaptıkları malzemeler ile 1 yılda 10 milyon lira tasarruf sağlandı. Bir ülkenin kalkınması için meslek liselilerinin bizim için çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. Meslek liselerine "memleket meselesi" düşüncesiyle önem verdiklerini söyleyen Yahşi, "Kentteki okullarda kullanılacak ahşap ve metal yapımı eşyaları öğrenci üretimiyle karşılıyoruz. Amacımız okuldaki öğrencilere güvenip onların bir şey yaptığını herkese göstermekti... Biz bunu İzmir olarak başardık. Çünkü İzmir'de meslek liseleri Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye'de bu rakam yüzde 40 iken İzmir'de ise yüzde 52. Bir ülkenin kalkınması ve endrüstriyel 4.0 noktasına ulaşmamız için meslek liselerinin önemi büyük" diye konuştu.

ONLARA GÜVENİYORUZ
Özellikle FETÖ'den kalan okulların meslek lisesi olarak İzmirli öğrencilerin hizmetine açıldığını ifade eden Yahşi, şöyle devam etti, "İzmir'de 131 adet Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde toplam 81 bin 714 öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Herhangi bir okulun masa sıra ve başka bir ihtiyaçlarını kendi öğrencilerimizin ürettikleri ile temin ediyoruz. Biz onlara güveniyoruz. Hatta il müdürlük binamızda ben ve müdür yardımcılarım dâhil neredeyse bin kişi yine öğrencilerimizin yaptığı yemekleri yiyor. Etik değerlere ulaşmış mesleki değerlere sahip mesleğinde uzman kişileri yetiştirirken çağın gerektirdiği eğitimi vermek hedefleniyor. Amaç özgüvenlerini kırmadan başarılı bir birey olmaları için önünü açmak. Hatta özel eğitim kurumları ürettiğimiz malzemeleri alıyor ve Türkiye'nin birçok yerine satıyor. Öğrenciler yaz aylarında asgari ücret kazanıyor."

BİZE ULAŞIN