Engellerini duvar boyayarak yendiler

İzmir’de öğrenim gören engelli öğrenciler Buse Tufan ile Sıla Işıngen, okullarının duvarlarını boyadı. Uzun uğraşlar sonucu boyayı bitiren iki öğrencinin mutluluğu görülmeye değerdi

Engellerini duvar boyayarak yendiler

İzmir'in Buca İlçesi'nde bulunan Buca Gazi Ortaokulu'nda gün geçtikçe daha çok içine kapanan ve özgüvenlerini kaybeden 12 yaşındoaki kas gelişimi tamamlanamayan ve zihinsel engeli bulunan Sıla Işıngen ile 14 yaşındaki zihinsel engelli Buse Tufan'ın elinden okulun teknoloji tasarım öğretmini Öznur Tuncer tuttu. Engelleri nedeniyle okulda hiçbir fiziksel aktivitenin içinde yer alamayan 2 öğrenci için Tuncer, proje geliştirdi. Sıla ve Buse ile konuşarak cesaret veren Öznur öğretmen, öğrencilerine okuldaki duvarı birlikte boyamayı teklif etti. Öğrenciler, kendi başlarına duvarı boyadı. Engelli iki öğrencinin azimle yaptığı duvar boyama işlemi görenleri hem şaşırttı, hem de duygulandırdı.

ALGILAR YIKILDI
Engelli 2 öğrencisinin kafasındaki işe yaramadıkları algısını yıkmak için böyle bir uygulama yaptıklarını belirten Öznur Tuncer, "Bedensel olarak bir şey yapmakta zorlanan çocukların zihinsel güçlerini ortaya çıkardık. Öğrencilerimin özgüveni yerine geldi. Duvarı 'Ben boyadım' dedikleri zaman çok duygulandım. Okul pano ve duvarlarını boyarken mutluluk duydukları, çalışma sırasında gözlerinin içinin güldüğü, ben yapabiliyorum ve başarabiliyorum düşüncesi ile özgüvenlerinin yerine geldiğini gözlemledik. Duvarlarda çocuklarının izi bulunan aileler çocuklarının bir şeyler yapabildiklerini fark ederek onlarla gurur duymaya başladı" dedi.

BİZE ULAŞIN