Öğrencilere çocuk hakları eğitimi verildi

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin okullarda devam eden eğitim seferberliği kapsamında, Aliye Pozcu İlköğretim Okulu öğrencilerine ‘çocuk hakları’ uygulamalı olarak anlatıldı.

Öğrencilere çocuk hakları eğitimi verildi

Okulun konferans salonunda düzenlenen ve avukat Ayşemsu Kaya tarafından hazırlanıp sunulan eğitim çalışmasına, avukat Fatma İlayda Kaya, avukat Ayhan Yürek, okul yönetimi ve öğrenciler katıldı. Ayşemsu Kaya sunumunda, çocukları temel hakları ve haklarını korumak için neler yapabilecekleri konusunda bilgilendirdi. Eğitim çalışmasında çocukların interaktif olarak katılımını sağlayan Kaya çocuklara cinsiyet, din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapılmaması, şiddete ve cinsel istismara maruz kalmama hakkı, sevgi ve barış içinde yaşama hakkı, eğitim, sağlık ve bakım gibi birçok haklara sahip olduklarını anlattı.

Çocukların her alanda haklarını öğrenmesi gerektiğine vurgu yapan Kaya, "Çocuklarımızın hakları konusunda bilinçlenmeleri sadece Dünya Çocuk Hakları gününde yapılmamalı. Bu konuda her kurum üzerine düşen görevi her fırsatta ciddiyetle ve sorumluluk bilinciyle yerine getirmelidir. Mersin Barosu, bu konuda görevini ciddiyetle yapmaktadır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN