Fetrek Çayı İzmir’in en büyüğü olacak

Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi’nde 2. etaba geçildi. Oluşturulan yapay adada fidan diken Başkan Görmez, “Türkiye’nin en büyük çevre yatırımlarından birisi ilçemizde olacak” dedi

Fetrek Çayı İzmir’in en büyüğü olacak

Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi 1. Etap Rekreasyon Alanları Projesi kapsamında ilk fidanların dikilmesine başlandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından Torbalı Belediyesi'ne bağışlanan 28 ayrı türdeki bin 700 ağacın dikileceği yapay adada incelemelerde bulunan ve ilk fidanları diken Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek, "Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi'nde ilk etap çalışmalarının en zor ve en önemli kısımları tamamlandı. 22 kilometrelik Fetrek Çayı'nın büyük bölümünü ıslah edildi. Torbalı halkı çok iyi bilir bu dere yatağı tamamen inşaat ve fabrika atıklarıyla doldurulmuştu. Küçük Menderes havzasının su kaynaklarından, yaşam kaynaklarından birisi yok olmuştu. Çok büyük bir çalışmayla onlarca iş makinasının geceli gündüzlü çalışmasıyla birinci etap tamamlandı. Tabanı 40 metre, üstü 54 metre genişliğinde bir yatağın oluşturulması sağlandı. Yatağın 200 metre dışında kalan yerlerde rekreasyon alanları oluşturuluyor.1.Etap planlamasına göre toplam 340 bin metrekarelik alanın 237 bin metrekarelik bölümünde rekreasyon projeleri uygulanacak" dedi.

DENİZİ YOK ADASI VAR
?
Fetrek Çayı Sultanlar Vadisi Projesi kapsamında bir de 17 bin metrekarelik alan üzerinde yapay ada oluşturuldu. Taş dolgu ve tahkimatları tamamlanan adada sosyal yaşama dair birçok tesis yer alacak. Kafeterya, seyir terasları , çocuk oyun alanları, piknik üniteleri, bisiklet ve yaya yolları bulunacak. DSİ burada iki adet bağlantı köprüsü inşa edecek. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez adaya ilk Manolya ağaçlarını dikti. Adaya 28 ayrı türlerden bin 700 ağaç dikilecek. Adanın bölgenin en zengin botanik alanlarından biri haline getirilmesi amaçlanıyor. Türkiye'nin en büyük çevre yatırımı kabul eden 22 kilometrelik Fetrek Çayı ıslah çalışmalarının tamamlanmasının zaman alabileceğini belirten Başkan Görmez, "Bu projeyle havayı suyu, doğayı, çevreyi, toprağı korumayı amaçlıyoruz. Gelecek kuşaklara çok değerli bir miras bırakıyoruz. Büyük emek veriliyor, önemli miktarda harcama yapılıyor. Uzun soluklu, ancak heyecan verici bir proje. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na çok teşekkür ediyorum. Tarımda, sanayide, kentleşmede, vergide, ihracatta lider olmayı başarmış ilçemizin en büyük ödüllerinden biri bu proje oldu" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN