Skandal inşaata soruşturma

Sayıştay’ın usulsüzlük tespit ettiği Konak’taki alt geçitle ilgili daha önce soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Eski Teftiş Kurulu Başkanı’nın suç duyurusu üzerine 5 bürokrat hakkında soruşturma izni verilmiş

Skandal inşaata soruşturma

Sayıştay'ın Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki karayolu taşıt alt geçidi ile ilgili hazırladığı 2016 yılı sorgu raporu, kentte büyük yankı uyandırdı. Sayıştay'ın hatalı ve usulsüz imalatlar nedeniyle 17.2 milyon lira kamu zararı çıkardığı karayolu taşıt alt geçidiyle ilgili araştırmalarını derinleştiren Egeli Sabah, çarpıcı bilgilere ulaştı. Ulaşılan bilgiye göre Sayıştay denetçilerinin İzmir Büyükşehir'in 2016 yılında yaptığı iş ve işlemleri incelerken tespit ettiği usulsüzlüklerin bir kısmının daha önce de İzmir Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Eski Başkanlarından Nalan Zitoşvili tarafından da tespit edildiği ortaya çıktı. Geçtiğimiz aylarda emekli olan Zitoşveli'nin emekli olmadan önce geçtiğimiz şubat ayında Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki hatalı ve usulsüz imalatlarla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Zitoşvili'nin yaptığı suç duyurusu kapsamında yapılan soruşturmada Sayıştay raporunda da harcama yetkilisi olarak adı geçen Fen İşleri Daire Başkanı Murat Varlıorpak ile içlerinde mühendis ve teknisyenlerinde bulunduğu 4 kişi hakkında soruşturma izni verildiği ortaya çıktı. Yine aynı soruşturma kapsamında hakkında suç duyurusunda bulunulan diğer bir isim olan Genel Sekreter Buğra Gökçe ve bazı gerçekleştirme görevlileri hakkında ise savcılık yaptığı inceleme sonucunda soruşturmaya yer olmadığına karar verdi.

KARARA İTİRAZ ETTİ
Hakkında soruşturma izni verilen Varlıorpak ve beraberindekilerin ise karara itiraz ettiği sızan bilgiler arasında yer aldı. Şimdi tüm gözler Bölge İdare Mahkemesi'ne çevrildi. Varlıorpak ve beraberindeki 4 gerçekleştirme görevlisinin yaptığı itiraz kabul görmezse dosya yeniden Cumhuriyet Savcılığı'na gidecek. Burada usulsüz ve hatalı imalatlarla ilgili iddialar daha derinlemesine araştırılacak. Ardından da sorumlular hakkında yargılama süreci başlayacak. Sayıştay'ın 17.2 milyon lira kamu zararı çıkardığı raporla ilgili süreç ise Zitoşvili'nin yaptığı suç duyurusu ile başlayan hukuki süreçten ayrı olarak devam edecek.

BİZE ULAŞIN