Ailesinin desteği ile hayata tutundu

Denizli’de koruyucu ailenin baktığı Serebral Palsi hastası 3 yaşındaki E.Ç. gördüğü tedavinin ardından adım attı. İlk kelimeleri ağzından dökülen küçük çocuk “anne” demeye başladı

Ailesinin desteği ile hayata tutundu

Denizli'de 5 çocuklu ailenin 6'ncı çocuğu olarak evlatlık alınan Serebral Palsi hastası 3 yaşındaki E.Ç, Nobel Tıp Merkezi'nde bir yıldır tedavi görüyor. Koruyucu anne Rabia Çalışkan, Efe'nin bir yıldır devam eden tedavisinin ardından "anne" demeye başladığını belirterek, "Oğlumuzu sosyal hizmetler yurdundan aldık, 5 çocuğum var E.Ç. 6'ncı çocuğum. Aldığımız zaman Serebral Palsi hastası olduğunu biliyorduk ve ona ömür boyu bakmak istiyorum. İyileşmesi, daha iyi olması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bir yıldır Pamukkale'deki Nobel Tıp Merkezinde tedavi görüyor. Gördüğü tedavilerden sonra adım atmaya başladı. İletişime geçmeye ve 'anne', 'abi' demeye başladı" dedi.

KAS GÜCÜ ARTTI
?
Eşinin 20 sene önce vefat ettiğini belirten Rabia Çalışkan, "Eşimin vefatından sonra bir daha evlenmedim. 5 çocuğuma hem annelik hem de babalık yaptım. En küçük çocuğum şu an 22 yaşında. E.Ç'yi kendi öz çocuklarımdan ayırmıyorum. 2 senedir E.Ç.'nin koruyucu annesiyim. Rahatsızlığını biliyordum. Bu şekilde koruyucu anne olmayı kabul ettim. Ona gözüm gibi bakacağım" dedi. Efe'nin doktoru Uzman Dr. Necdet Çatalbaş ise ailelerin tedavilerdeki destekleyici ve katılımcı tavırlarının önemli olduğuna dikkat çekerek "Bize Serebral Palsi tanısıyla geldi. Epilepsi geçmişi de vardı. Geldiğinde kollarını ve bacaklarını kullanamıyor ve başını tutamıyordu. Yaş grubuna özel bir tedavi programı uyguladık. Ailesi de tedavi aşamasında çok destekleyici ve katılımcı. Aldığı tedaviler ve desteklerle hastamız başını tutabiliyor ve destekle oturup adım atabiliyor, kollarında ve bacaklarında kas gücü arttı" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN