Gurur tablosu

2017, İzmir’de uzun yıllar sonra 2 şampiyonluğun yaşandığı olarak tarihe geçti. Göztepe, Play-Off’ta sergilediği başarılı performansla 14 yıl sonra Süper Lig’e çıkarken Altay da TFF 2.Lig’e yükseldi

Gurur tablosu

Göztepe ve Altay, yıllar sonra İzmir'e getirdikleri şampiyonluklarla 2017 yılına damga vurdu. Ege takımları adına çalkantılı bir yıl olsa da Göztepe ve Altay'ın şampiyonlukları İzmir'e umut getirdi. Bir de bunun üstüne Göztepe'nin14 yıl aradan sonra mücadele ettiği Süper Lig'de, gösterdiği başarılı performans, tüm spor camiasının takdirini topladı. TFF 2. Lig'in yenisi olan Altay'da ligin ilk 17 haftalık bölümünde kendisini genel olarak hep ilk sırada buldu. Altay da, Göztepe gibi takdir toplayan takımların arasına adını yazdırdı. Karşıyaka başta olmak üzere Manisaspor, Bucaspor, Denizlispor gibi takımlar mali açıdan kabus gibi bir yılı geride bıraktı. 2017 yılının iz bırakanlarını Gizem Yılmazer sordu, Serhan Çifdalöz ve Lebip Timor, Spor Masası'nda değerlendirdi.

Gizem Yılmazer: 2017 yılı geride kalırken, Ege futbolu adına hatıralarınızda neler kaldı?
Lebip Timor: Göztepe ve Altay 'ın şampiyonlukları, hatıralarımızın manşetinde kaldı.
Serhan Çifdalöz: Göztepe, şampiyon olarak yıllar sonra İzmir'i Süper Lig'de temsil hakkını kazandı. Efsanenin geri dönüşüdür, geçen yılın olayı.

Gizem: Nasıl geldi şampiyonluk?
Lebip: Okan Buruk ile başlayıp, Yılmaz Vural ile noktalanan bir sezonun sonunda geldi şampiyonluk. Göztepe averajla kaldı play-offlara. Bu nedenle bu hikayenin ya da şampiyonluk destanının kahramanı başkan Mehmet Sepil ve Göztepe taraftarıdır.
Serhan: Lebip abiye katılıyorum. Takım kazanırken başkan hiç ön plana çıkmadı ama inişler yaşandığında hep öne çıkıp takımı sahiplenmesi bu başarının anahtarı olmuştur. En kritik süreçte teknik kadroya konuşma yasağı getirmesi unutulmamalı.

Gizem: Kadro olarak baktığınıza hangi futbolcuyu ön plana çıkarırsınız?
Lebip: Bu iş bir takım işidir. Sezon sonunda şampiyonluk gelmiş ise kalecisinden ilerideki son adamına kadar hepsinin sezon içinde katkıları vardır. Ancak Jahovic attığı kritik goller ile kürsünün 1. basamağındadır.
Serhan: Santroforun 5 gol atsın, kaleciniz 6 yiyorsa atılanların bir değeri yoktur. Elbette ki Jahovic'in katkısı tartışılmaz ama, ben şampiyon takım posterini süsleyen tüm ekibi değerli buluyorum.

İZMİR İÇİN KEYİF VERİCİ

Gizem: Süper Ligdeki temsilcimiz Akhisarspor için nasıl geçti 2017?
Lebip: Alışık olmadığımız bir teknik adam değişimi yaşadılar. Cihat Aslan ile başladıkları ligin hemen başında Tolunay Kafkas'a döndüler ama işler istedikleri gibi gitmedi. Sonrasında göreve gelen Okan Buruk ile aşı tuttu ve muhteşem bir galibiyet serisi yakaladılar ama bu başarı takımı Avrupa'ya taşımaya yetmedi. Oynadıkları oyunla keyif verdiler. Her iç saha maçı için Manisa'ya taşınmalarına rağmen, yıllardır bu ligde tutunmaları büyük başarıdır.
Serhan: Öncelikle çok iyi yönetilen bir kulüp. En büyük şanssızlıkları bitmeyen statları. Buna rağmen cefakar taraftarı ile her maç Manisa'ya taşınıyorlar. Başkanı, yönetimi ve taraftarı ile futbolun ötesine de geçip centilmenlikleriyle de hep alkışlanan ve taraflı tarafsız herkesin sevgisini kazandılar. Bu duruşları da şampiyonluk kadar değerlidir.

Gizem: Göztepe'den sonra Altay da Antalya'da oynadığı Play-Off sonrası şampiyon olarak döndü İzmir'e? Bekliyor muydunuz Altay'ın şampiyonluğunu?
Lebip: Ben şampiyonluklarda kulüp başkanı ya da yöneticileri ilk sıraya koymak istemem ama Altay'ın genç başkanı Özgür Ekmekçioğlu'nun çok emeği oldu şampiyonlukta. Tabii ki Cüneyt Biçer hocamın ve tüm teknik kadro ve futbolcuların da bu şampiyonlukta alın terleri ve emekleri var. İzmir aynı sezonda 2 şampiyonluk yaşadı. Bundan güzel bir keyif olur mu İzmir için.

Gizem: Bir proje takımı olan ve taraflı tarafsız herkesin gönlüne giren Altınordu için nasıl geçti bir yıl?
Lebip: "İyi birey, iyi vatandaş, iyi futbolcu" sloganı ile ve tüm çalışanları ile Türk futbolunun fair-play abidesidir Altınordu. Oynadıkları ile olduğu kadar ürettikleri değerlerle de büyük bir iş başardılar. Gittikleri her yerde saygı ve sevgi görüyorlar. Ligde olmasa da gönüllerin şampiyonudur Altınordu. Serhan: Önce Çağlar'ı sonra da Cengiz'i Avrupa vitrinine koydular. Hem yetiştirip hem yarışmak zordur. Buna rağmen geçen yıl averajla Play-Off'un kapısından döndüler. Göztepe ve Altay'ın şampiyonluk posterleri kadar Altınordu'nın bu gurur tablosu da önümde asılı duruyor.

?YILIN SPORCUSU ADIS JAHOVIC

Gizem: Balıkesirspor, Denizlispor ve Manisaspor neler yaşadı geçen yıl?
Lebip: Balıkesirspor saman alevi gibi parladı ve söndü. İstikrar yoktu. Denizlispor ve Manisaspor ise daha önceki sezonlarda olduğu gibi son maçlarına kadar ecel terleri döktüler ve kümede kalmayı başardılar. Özellike Denizli ve Manisa, kent olarak ta eski heyecanını kaybetti. Ne yazık ki kümede kalmayı başarı olarak görmeye başladılar.

Gizem: Karşıyaka, Bucaspor ve Menemen Belediyespor adına hafızalarınızda neler kaldı geçen yıldan?
Lebip: Menemen Belediyespor Play- Off'a kaldı ama bir hakem hatası ile geri döndü. Özellikle iç sahada öne geçtiği maçları kaybetmemiş olsaydı direkt şampiyon olacaktı. Bucaspor için de kabus gibi bir yıl oldu ve son maçlarda kümede kalmayı başardılar. Karşıyaka ise zor bir yıl yaşamasına rağmen son haftalara kadar Play-Off'u kovaladı ama 4 puan farkla kapıdan döndü. Yönetim sorunları, birikmiş borçlar, yılan hikayesine dönen stat sorunu geçen yıla damgasını vurdu. Saha dışında huzuru olmayınca, saha içinden de başarı çıkmadı.
Serhan: Karşıyaka devamlı bir yönetim sorunu ile çalkalandı. Sorunlar doğal olarak takıma da yansıdı. Boşa geçen bir yıl kaldı geride Karşıyaka adına. 'Bir takım nasıl bu kadar kötü yönetilebilir' bunu yaşadık. Menemen adına gerçekten çok üzüldüm. Zira yüzüp yüzüp kuyruğuna getirdiler ama sonra kaçırdılar büyük balığı.

Gizem: Takımları konuştuk, 2017'de şeref kürsüsüne kimleri koyarsınız?
Lebip: Tabii ki şampiyonları ve şampiyon takımların teknik adamlarını. Yani Göztepe, Altay, Yılmaz Vural ve Cüneyt Biçer. Ancak yabancısız bir kadro ile ligi sallayan ve centilmenliği ile sezona damga vuran Altınordu teknik direktörü Hüseyin Eroğlu'nu ben baş köşeye koyarım. Adis Jahovic ise tartışmasız yılın sporcusudur.
Serhan: Yıllar sonra İzmir, Göztepe ve Altay şampiyonluğu ile ayağa kalktı. Ben de şampiyonları ayakta alkışlamayı görev sayarım kendime.

?GÖZTEPE AVRUPA'YA GİTMELİ

Gizem: Yeni yıldan beklentileriniz nedir?
Lebip: Genel anlamda önce sağlık ve huzur diliyorum ülkeme. Futbola dönersek, Menemen Belediyespor ve Altay'dan şampiyonluk, Göztepe'den Avrupa vizesi bekliyorum.
Serhan: Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Tabi her şeyden önce sağlık diliyorum ben de.. Umarız Ege takımları 2017'de yaptıkları hataları bu yıl en aza indirerek, hak ettiği yerlere gelirler.

BİZE ULAŞIN