İş dünyası 2018’den umutlu

İzmir’de iş dünyası temsilcileri, 2018 yılını umutlu karşılıyor. Türkiye ekonomisinin yüzde 11.1 rekor büyümesini değerlendiren iş dünyası yeni yılda teşviklerin artırılmasını istiyor

İş dünyası 2018’den umutlu

2018'i karşılamaya sayılı saatler kalırken, İzmir iş dünyası yeni yıl dileklerinde bulundu. 2017 yılının ilk 2 çeyreğinde yüzde 5 büyüme gösteren Türkiye ekonomisinin, yılın 3. çeyreğinden sonra gösterdiği yüzde 11'lik büyüme, iş dünyasını hem sevindirdi, hem de gelecek adına umutlandırdı. İzmir iş dünyası temsilcileri İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir Ticaret odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'ın yeni yılda ortak isteği teşviklerin artırılması oldu.

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli: Türkiye ekonomisi, yılın 3'üncü çeyreğinde gelen yüzde 11.1 büyüme ile rekora koştu. İzmir'i 2018 ve sonrasına taşıyacak sihirli kelime ise teşvik. Şayet İzmir teşvik sisteminden daha fazla ve daha dengeli bir pay alabilirse ve İzmir ihracatçısı yurtdışındaki rakipleriyle eşit koşullarda mücadele edebilirse İzmir'in başarıları katlanarak artacak.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş: Yılın 3. çeyreğindeki yüzde 11.1 büyüme, son altı yılın en yüksek çeyrek büyümesi oldu. Bu başarıda hükümetin teşvik ve destek politikaları etkili oldu.Teknoloji yatırımı mutlaka artmalı. Katma değeri yüksek ürünler ile pazarlamaya ağırlık verilmeli.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar: Hedefe ulaşmanın yolu üretmekten, özellikle de yenilenmekten geçiyor. Üreten ve bu süreçte yenilenen ülkeler pozitif yönde ayrışıyor. Sanayi 4.0 sürecinde, dijitalleşme ve yapay zekada son dönemde atak yapan ülkeler Çin, Hindistan veya ABD değil, 4 Arap ülkesi ve bir AB ülkesi oldu. Türkiye'yi bütün dünyayla entegre yapabilmek için 2018 yılında dijitalleşmek şart.

BİZE ULAŞIN