Orman yangınlarının bıraktığı izler siliniyor

OGM, Menderes ve Bayındır’da geçtiğimiz yaz meydana gelen orman yangınlarının izlerini siliyor. Yangında zarar gören alanlara toplam 1 milyon 350 bin adet fidan dikiliyor

Orman yangınlarının bıraktığı izler siliniyor

İzmir Menderes geçtiğimiz temmuz ayında son yılların en büyük orman yangınını yaşadı. Günlerce devam eden yangına, Türkiye'nin çeşitle illerinden birçok ekip seferber edildi. Yangın, günler süren çalışmaların ardından söndürülebildi. 950 hektar ormanlık alan küle döndü. Soğutma çalışmalarının ardından bölgede çalışma başlatan Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler kasım ayının son günlerinde yanan araziyi tekrar yeşertmek üzere ilk fidanları toprakla buluşturdu. Bölgede şuana kadar 160 bin fidan toprakla buluşurken, ilerleyen dönemde 750 bin adet fidanın daha dikilmesi planlanıyor. Yine geçtiğimiz temmuz ayında bu sefer Bayındır'da meydana gelen orman yangınında rüzgarın etkisiyle genşi bir araziye yayılan alevler 750 hektar ormanlık alanı küle çevirdi. Yanan ağaçların enkazlarının temizlenmesine başlandı. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte bölgeye 70 bin fidan dikildi. Söz konusu alana toplamda 600 bin fidan dikilecek. Böylece Menderes ve Bayındır'da çıkan orman yangınında zarar gören sahalara toplam 1 milyon 350 bin adet fidan dikilecek.

TEKRAR YEŞERECEK
?
İzmir Menderes ve Bayındır'da yaşanan yangınların bütün ülkeyi üzdüğünü vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Yanan ormanlık alanların bir metrekaresi bile farklı bir maksatla kullanılamaz. Söz konusu sahalarda meydana gelen yangınların izlerini silmek için harekete geçtik. Menderes ve Bayındır'da zarar gören alanları tekrar ağaçlandırıyoruz. Yanan alanlarda fidanlar yeniden yeşerecek" dedi.

BİZE ULAŞIN