Çileli başlangıç

Yeni yılın ilk mesai gününde işe gitmek için yollara düşen İzmirliler trafik ve metro çilesini yaşadı. Büyükşehir’in yeni düzenlemesi trafiği kilitledi. Metroda da seferlerin aksaması vatandaşı öfkelendirdi

Çileli başlangıç

İzmirliler yeni yıla trafik çilesi ile başladı. Konak tramvay çalışmaları nedeniyle Gazi Bulvarı'nı Basmane'den Konak yönüne tek yöne çeviren Büyükşehir Belediyesi, yeterli duyuruyu yapmayınca yeni yılın ilk iş gününde vatandaşa büyük çile yaşattı. Buna bir de İzmir Metrosu'ndaki seferlerin aksaması eklenince sabah erken saatlerde işe gitmek için evlerinden çıkan çok sayıda vatandaş yeni yılın ilk iş gününde büyük sıkıntı yaşadı. Fevzipaşa Bulvarı'nı 19 Ekim'de Konak Meydanı'ndan Basmane yönüne tek yöne çeviren ve yeterli duyuruyu yapmadığı için çok sayıda maddi hasarlı ve yaralamalı kazaya sebebiyet veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu sefer de Basmane'den Konak yönüne gidişte Gazi Bulvarı'nı tek yöne çevirdi. Konak Tramvayı yapım çalışmaları nedeniyle Konak-Alsancak bölgesinde 27 Aralık Çarşamba günü başlayacağı duyurulan yeni trafik düzeni dün devreye girdi.

VATANDAŞIN HABERİ YOK
Büyükşehir'in yeterli duyuru yapmadan kentin en önemli ulaşım akslarından birisinde köklü değişikliğe gitmesi kelimenin tam anlamıyla Çankaya ve İkiçeşmelik kavşaklarında kaos yaşanmasına neden oldu. Bunlara bir de araç sürücülerini yönlendiren trafik işaretlerinin sabah trafiği başladıktan sonra belediye ekipleri tarafından monte edilmesi eklenince, durum iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı.

İŞTE O DÜZENLEME
Çankaya ve Alsancak bölgesinde gerçekleştirilen yeni uygulamaya göre Gazi Bulvarı'ndaki trafik akışı "Konak istikametine doğru tek yön" oldu. Cumhuriyet Bulvarı'nın Gazi Bulvarı ile Fevzipaşa Bulvarı arasında kalan kısmı da yine Konak'a doğru "tek yön" oldu. Alınan UKOME kararına göre araçlar, Gazi Bulvarı'nı, Dokuz Eylül Meydanı'na girişten itibaren "deniz yönüne doğru" kullanacak. Gazi Bulvarı'nın tek yönlü kullanımını sağlayan karar kapsamında Cumhuriyet Bulvarı'nın Gazi Bulvarı ile Fevzipaşa Bulvarı arasında kalan kısmı, Konak'a doğru "tek yön" olacak şekilde düzenlendi. Şehit Fethi Bey Caddesi'nin Fevzipaşa Bulvarı ile Vali Kazım Dirik Caddesi arasında kalan kısmı, Kazım Dirik Caddesi'nden Fevzipaşa Bulvarı'na doğru "tek yön" oldu. Halit Ziya Bulvarı'nın Fevzipaşa Bulvarı ile Gazi Osman Paşa Bulvarı arasında kalan kısmı ise Fevzipaşa Bulvarı'ndan giriş olacak şekilde, Gazi Osman Paşa Bulvarı'na doğru "tek yönlü" olarak düzenlendi.

METRODA İZDİHAM
İzmir trafiğinde yeni yılın ilk iş günü yaşanan aksaklıklar bunlarla da sınırlı kalmadı. Sabah işe veya okula gitmek için İzmir Metrosu'nu tercih eden İzmirliler büyük şok yaşadı. Normal koşullarda 5 dakikada bir gelmesi gereken metro vagonları yarım saatlik bir gecikme ile gelince olan istasyonlarda bekleyen vatandaşlara oldu. Yoğunluğun ilerleyen saatlerde giderek artması ile birlikte metro istasyonlarında büyük izdiham yaşandı. Sabah işe ya da okuluna gitmek için metro istasyonlarına inen bazı vatandaşların seferlerdeki aksamalar nedeniyle binmeden istasyonları terk ettikleri gözlendi. Yaklaşık 25 dakikalık bir gecikmenin ardından gelen vagonlar da tıklım tıklım dolu olunca bazı istasyonlarda vatandaşlar metro vagonlarına binmekte büyük güçlük çekti.

VATANDAŞ İSYAN ETTİ
İzmir Metro A.Ş yaşanan aksaklık nedeniyle herhangi bir açıklama yapmazken istasyonlarda sık sık yaşanan sıkıntının teknik bir arızadan kaynaklandığı yönünde anonslar yapıldı. Fakat teknik arızanın ne olduğu ve seferlerin ne zaman normale döneceği konusunda yeterli bilgilendirme yapılmaması izdihamın daha da artmasına neden oldu. Yaşananlara isyan eden İzmirliler, Metro A.Ş'yi ve Büyükşehir'i topa tuttu. İzmir Metro A.Ş geçtiğimiz aralık ayında metrodaki sefer aralığını daha da azaltmak için bir gün süreyle metro seferlerini durdurmuş ve sinyalizasyon sistemini revize edeceğini duyurmuştu.

VATANDAŞ NE DEDİ: Vatandaşlar karşılaştıkları manzara karşısında Büyükşehir Belediyesi'ni ve İzmir Metro A.Ş'yi twett yağmuruna tuttu.
'Utsu Özen' isimli kullanıcı: Yani durum şu. Gelen zamla daha pahalı bin(eme) diğimiz tren bir bozulursa yandık. Bugün olduğu gibi bekle ki Çinli gelsin ve bizi kurtarsın.
Son Müşkül Bükücü ise: İzmir metro bu sabah rezil durumdaydı. Tren henüz daha EVKA3'te full, insanlar duraklarda yarım saattir beklemiş, sabrı taşmış, gelen trenlerde de yer yok. Yazık değil mi bize. Koskocaman bir yuh size.
Şahanhgir Atarsa: Sabahları 4 dakikada bir olan İzmir Metro seferleri bugün 25 dakikada bir yapılıyor. 7 dakikalık İZBAN seferleri de 20 dakikaya çıkmış. Oldu olacak 2018'i direk 2023'e bağlayın beni de ona.
Oğul isimli kullanıcı da: Zam yapmayı biliyorlar ama metro bakımlarını bir türlü yapamıyorlar. Rezillik.

BİZE ULAŞIN