Dolandırıcı paraları harcarken yakalandı

Bankaların internette sahte sitesini oluşturarak vatandaşların hesap bilgilerini ele geçiren zanlı, İzmir’de alışveriş yaparken yakalandı. Zanlının üzerinde başkasının adına düzenlenmiş kredi kartı çıktı

Dolandırıcı paraları harcarken yakalandı

Sahtekarlar, sosyal medyada bankaların internet sitelerinin sahtesine yaparak vatandaşların hesap bilgilerini ele geçiriyor. 30 aralık günü saat 19.50 sıralarında İzmir Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nü arayan bir bankanın görevlileri, Çorum ve Denizli illerinde bulunan iki müşterisine ait hesaplardan 5 bin 500 lira ve 6 bin 500 lira tutarlarında paranın, 'sahte internet sitesi oluşturularak, hesap bilgilerinin ele geçirilmesi' yöntemi ile başka hesaplara havale ve eft yapıldığını bildirdi. Para aktarımı yapılan hesaba ait kart ile İzmir'in Karşıyaka İlçesi'nde bulunan mağazalardan alışveriş yapıldığı belirtilerek, yardım istendi.

TUTUKLANDI
?
Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmayla, şüpheli 23 yaşındaki M.B., alışveriş merkezindeki bir mağaza içerisinde yakalandı. M.B.'nin yapılan üst aramasında, biri başkasının adına düzenlenmiş olmak üzere 2 banka kartı ve farklı bir firmaya ait, üzerinde el ile bilgilerin yazıldığı etiket yapıştırılmış toplam 3 manyetik şeritli kart, 1 cep telefonu, deneme işlemine ait POS slibi ve bin 555 TL ele geçirildi. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen M.B. tutuklandı. Yetkililer, benzer olayların mağduru olmamak için, internet bankacılığına giriş yaparken, arama motorları kullanılmadan, doğrudan adres çubuğuna site adresinin yazılmasını gerektiğini belirtti. Ayrıca mesaj ile gelen şifre, banka ve kişisel bilgilerin kimseyle paylaşılmaması gerektiği vurgulandı. Şüphelenilen durumlarda en yakın banka şubesine ve adli birimlere başvurulması istendi.

BİZE ULAŞIN