Kentin göbeği çamur deryası

CHP’li Soyer’in “Odun koysan seçilir’ yerlere artık odun konmayacak” diyerek kastettiği Karşıyaka, çamur deryasına döndü. Dedebaşı Mahallesi sakinleri, kazılan yollarının kapatılmasını istedi

Kentin göbeği çamur deryası

CHP'li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, İzmir'de Başkan Aziz Kocaoğlu ve CHP'li belediye başkanlarını kast ederek "İzmir'de odunu koysan seçilir dönemi bitti. Bence genel başkan bu seçimde odun koysan seçilir yere 'odun' koymayacak. Karşıyaka, Beşiktaş, Konak, Şişli buralarda zaten seçiliyorsun. Eskişehir'e bakın hayranlıkla izleniyor. Çünkü oraya odun koymadı" sözleri kent gündemine bomba gibi düştü. Soyer'in beklenmedik çıkışına sosyal medya üzerinden kimileri destek verirken kimileri de bu sözlerin kendisine yakışmadığı yönünde görüş belirtti. Soyer'in bu söylemleri karşısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun nasıl bir tutum takınacağı ise merak konusu oldu. CHP'de 'odun' tartışması yaşanırken, Başkan Soyer'in 'odun koysan seçiliyor' diyerek kastettiği ilçelerden biri olan Karşıyaka'da ise isyan var. 2015 yerel seçimlerinde önce Konak'tan aday adayı gösterilen, seçime iki ay kala Karşıyaka'dan aday olup İzmir'de en çok oy alan Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'a ilçe sakinleri ateş püskürdü. Dedebaşı Mahallesi sakinleri, yollarının yaklaşık üç ay önce kazılıp kapatılmadığını ve yağan her yağmurda sokaklarının köstebek yuvasına döndüğünü ifade etti. Belediyeye defalarca dilekçe verdiklerini fakat hiçbir şekilde geri dönüş alamadıklarını ifade eden mahalle sakinleri, "Karşıyaka bu eziyeti hak etmiyor" diye konuştu. Belediye ve İzmir Büyükşehir'in daha önce kazıp kapatmadığı yollardaki yarık ve çukurların derinliği 10-20 santimetreyi buluyor. Yollarda oluşan çukurlar ve su birikintileri ise kazalara davetiye çıkarıyor. Yağmurdan sonra sokağa çıkamadıklarını belirten mahalle sakinlerinden Gülistan Emseyitoğlu, "Üç ay önce Büyükşehir ekipleri mahallemize geldi. Altyapı çalışmaları ve kanalizasyon çalışmaları yüzünden mahallemizi kazdı. Ne çalışma yaptılar bilmiyoruz. Kazdıkları yerler kapatılmayınca yağan yağmur sonrası sokakta yürümek imkansız hale geldi. Burası ana haberlere de konu oldu fakat halen bir inceleme dahi yapılmadı. Sesimizi duyurmak için ne yapmamız lazım bilmiyoruz" dedi.

EZİYET ŞEHİR
Belediye yetkililerince aylar önce kazılan ve öylece bırakılan yollardan insanların yürüyemediğine dikkat çeken emekli memur Nail Korkmaz, "Ben yıllarca Ankara'da çalışıp emekliliğimi İzmir'de geçirip kafamı dinlemek istedim. Ama geldiğim günden beri kabus yaşıyoruz. Şimdi de mahallemizde yol kalmadı. Normal asfalt yolu önce kazdılar sonra öyle bıraktılar. Yağmur yağmasın diye dua eder olduk. Biz yaşlı insanlarız. Çok zorlanıyoruz. Sokağa gelip çalışma yapan herkes yalan söylüyor. Burada belediye yetkililerine güvenilmez" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN