Buca’ya Çevik Bir ismi yakışmıyor

Bucalılar, 28 Şubat soruşturmasında müebbet hapisle yargılanan Org. Çevik Bir isminin meydanlarından kaldırılmasını istiyor. Fakat bu karara Başkan Kocaoğlu sıcak bakmıyor

Buca’ya Çevik Bir ismi yakışmıyor

28 Şubat davasında savcılığın müebbet hapsini istediği darbeci emekli Org. Çevik Bir'in ismi, Buca'daki meydanda yer almaya devam ediyor. Buca'da yaşayan vatandaşlar da Org. Çevik Bir Meydanı'nın isminin değiştirilmemesine tepki gösteriyor. Vatandaşların meydana Ömer Halisdemir'in isminin verilmesi talebini 9 Ocak 2017'deki İzmir Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında reddeden CHP, Buca Belediyesi'nin meydanı "15 Temmuz Demokrasi Meydanı" olarak adlandırma talebini de uygun bulmamıştı. 2 bin 500 metrekarelik alan üzerinde konumlandırılan, 15 bin kişi kapasiteli olan Çevik Bir Meydanı, Buca ilçesindeki ulusal bayramlarda da tören alanı olarak kullanılıyor. Buca Belediyesi'nin resmi internet sitesinde meydanla ilgili verilen bilgi kısmında, "Bronz Atatürk heykeli ve polyesterden yapılmış bayram çocukları heykelinin bulunduğu meydana Buca'nın yetiştirmiş olduğu Orgeneral Çevik Bir'in adı verilmiştir" deniliyor. CHP'li Büyükşehir'in ismine dokundurtmadığı emekli Org. Çevik Bir, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen 28 Şubat darbesine ilişkin davada, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmek ve engellemek" suçundan yargılanıyor. Dönemin 2. Genelkurmay Başkanı Çevik Bir, hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Savcılığın geçtiğimiz günlerde açıkladığı mütalaasında, "Yapılan soruşturma ve toplanan delillere göre Çevik Bir'in, Genelkurmay karargahı ve bağlı birliklerinde görevli general ve amirallerden oluşan sanıklar ile fikir ve eylem birliği içinde TSK içinde ancak hiyerarşik yapı dışında oluşturdukları Batı Çalışma Grubu ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebir ve şiddet yoluyla devirme suçuna iştirak ettiklerinin tespit edildiği" bildirilmişti.

YİNE ÖNERGE VERECEK
Daha önce meydanın isminin değişmesi için iki kez önerge veren AK Parti Buca ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Paşa Çelebi, "Daha önce hem Buca Belediyesi'ne, hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne meydanın isminin değiştirilmesi için önerge verdim. Aziz Bey, 'bana mahkeme kararını getir öyle değiştiririm' dedi. Bu kişi zaten halk nezdinde yargılandı. Ayrıca müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor. 15 Temmuz darbe girişiminden önce bir önerge vermiştim. 15 Temmuz'dan sonra da verdim. Ama ismi değiştirilemedi. Tüm Buca halkı 'Çevik Bir ismini neden değiştirmiyorsunuz?' diye bize baskı yapıyor. Buca halkı o meydanda ismi görmek istemiyor. Ben de Buca halkının temsilcisi olarak o ismin değiştirilmesi için önerge verdim. CHP'nin darbeci aşkını bitirmek için İzmir Büyükşehir Meclis toplantısında iki hafta sonra bu ismin değiştirilmesi için üçüncü kez önerge vereceğim" dedi. İnşaat tadilat işleriyle uğraşan bir çocuk babası 38 yaşındaki Zülküf Atalay, "Buca'nın Kozağaç Mahallesi'nde yaşıyorum. Her gün Çevik Bir Meydanı'nın önünden geçiyorum. Darbeci bir generalin ismini orada görmek istemiyorum. Rahatsızlık duyuyorum. 15 Temmuz'da darbe girişimi yaşadık. Ülkemiz büyük bir felaketin eşiğinden döndü. Darbecilerin adı yaşatılmasın. Sadece ben değil Buca'daki çoğu kişi Çevik Bir ismini orada görmek istemiyor. Buca gibi bir ilçeye o isim yakışmıyor" diye konuştu. Yaklaşık 25 senedir Buca'da yaşadığını söyleyen 35 yaşındaki ev hanımı iki çocuk annesi Sevil Öncü, "Çevik Bir Meydanı'nın isminin Ömer Halisdemir Meydanı olarak değiştirilmesini istiyorum. Buca'nın en büyük meydanına darbeci generalin ismi hiç yakışmıyor. Bu yanlıştan bir an önce dönülsün. Kahraman şehitlerimizin isimleri meydanda yaşatılsın" dedi.

BİZE ULAŞIN