Eş zamanlı ameliyatla kanserden kurtuldu

Kanser hastası Tonbul’a, Tepecik EAH’de iki kapalı ameliyat yapıldı. Kanserli hücrelerden temizlenen Tonbul taburcu oldu

Eş zamanlı ameliyatla kanserden kurtuldu

İzmir'in Konak İlçesi'nde ablasıyla yaşayan işçi emeklisi 62 yaşındaki İbrahim Tonbul, 20 ay önce şiddetli ağrı, kusma gibi şikayetlerle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin (EAH) acil servisine başvurdu. Hastanedeki ilk tetkiklerde Tonbul'un kalın bağırsağında kötü huylu kitle bulunduğu, bu durumun hasta için yaşamsal risk oluşturduğu belirlendi. Bağırsak çıkışını engellediği saptanan kitlenin alınması için acil ameliyat edilen Tonbul, daha sonra kemoterapi ve ilaç tedavisiyle yaşamını sürdürdü. Tonbul'a yapılan son tetkiklerde ise kanserin karaciğerin sol bölümüne yayıldığı tespit edildi.

TABURCU OLDU
Tepecik EAH 2. Cerrahi Servisi'nin sorumlusu Doç. Dr. Koray Baş başkanlığındaki ekip tarafından ameliyata alınan Tonbul'a "kapalı yöntem" olarak da adlandırılan laparoskopik cerrahi uygulandı, 4 küçük delikten yapılan ameliyatla karaciğerin üçte birlik bölümü alındı. Ayrıca, ilk operasyonda, bağırsak çıkışı karın ön duvarına alınan Tonbul'un kalın bağırsağı da doğal yoluna kavuşturuldu. Eş zamanlı yapılan iki kapalı operasyonla şifa bulan Tonbul, 10 gün içinde taburcu edildi.

BİZE ULAŞIN