Pekdaş’a stat salvosu

AK Parti’nin Konak’a ‘halı saha’ yaptırma teklifini geri çevirip “Siz stat yapın yeter” diyen Başkan Pekdaş, sert kayaya çarptı. İZVAK Başkanı Ali Erten, ilçeye yapılacak iki stadın da tamamen UEFA ve TFF kriterlerine uygun olduğunu söyledi. AK Partili Kaya da Pekdaş’ı sert bir dille eleştirdi

Pekdaş’a stat salvosu
AK Partililerin Konak'a kazandırmak için mecliste gündeme getirdiği 5 halı saha teklifini geri çeviren CHP'li Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bununla yetinmeyip şaka gibi bir açıklama yaptı. Daha önce hükümetin Göztepe ve Alsancak statlarının yapımına defalarca önüne set kuran Başkan Pekdaş'ın, "Halı sahaları biz yaparız, siz Avrupa standartlarında stat yapın" demesi tepkileri beraberinde getirdi. Pekdaş'a sert çıkan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, "9 Eylül 2017'de Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, üç stadyumun temelleri attı. İnşaatı süren bu üç stadyumun ikisi Konak ilçe sınırlarındadır. İkisi de UEFA standartlarında olan, Göztepe Gürsel Aksel Sağlık Yaşam ve Spor Merkezi ile Alsancak Stadı'nın, Konak Belediye Başkanı tarafından sürekli yapılmaları engellenmiş, hatta son olarak da Alsancak Stadyumu'na inşaat ruhsatı verilmemiştir. Fakat bu statlar Konak Belediye Başkanı'na ve temsil ettiği istemezükçü zihniyete rağmen yapılmaktadır" dedi. Pekdaş'ın belediye başkanlığını yapamadığı gibi, UEFA standardının da ne olduğunu bilmediğini belirten Kaya, "UEFA standardı stat seyirci kapasitesine göre değil, saha standartlarına göre belirlenen bir hadisedir. Göztepe ve Alsancak statlarında UEFA yarı final maçları dahi oynanabilecektir. Bu stadyumlarla birlikte Belediye Başkanı'nın yapmadığı otoparkları, bu stadyumların içinde çözüyoruz. Sadece stadyum değil yaşam alanları üretiyoruz. Onlar yeter ki önümüzde durmasın yeter" diye konuştu.

İSTEMEZÜKÇÜ ZİHNİYET
Konak'ta 20 tane amatör kulübün bulunduğunu belirten Kaya, şöyle devam etti: "Bunların antrenman yapacağı tesisler Konak Belediyesi tarafından yapılmamıştır. Gayet iyi niyetli bir şekilde, bu kulüplerimizin, gençlerimizin ihtiyacını gidermek maksadıyla, yerel yönetimlerle işbirliği içinde bu sorunu çözme noktasındaki önerimizin İzmir'e, İzmirliye hiç yakışmayan üslup ve davranışla reddedilmesini de tüm hem şehirlerimizin takdirine bırakıyorum. İş yapmak, eser üretmek istiyoruz, buna da karşı çıkıyorlar. Bu ideolojiye, her türlü yatırımı engellemeyi marifet zanneden bu zihniyete sahip yöneticiler, şehrimize yakışmamaktadır." İzmir'de inşa edilen statların tamamen UEFA ve TFF kriterlerine uygun olduğunu belirten İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı Başkanı Ali Erten, "Uluslararası maçların bir stada verilmesi için aranan öncelikli kriter koltuk kapasitesi değil. Bir uluslararası maçın o stada verilmesi için; güvenlik alanları, basın çalışma alanları, sahanın-eni boyu, saha-tribün yaklaşım mesafeleri gibi fiziki kriterler aranıyor. İzmir'de inşa edilen statlar bu kriterlerin tamamını birebir sağlıyor. Eğer bu kriterlerden herhangi biri karşılanmıyorsa stadınız 50 bin kişilik de olsa uluslararası maç alamazsınız" ifadesini kullandı.

GÖLGE ETMEYİN YETER
Başkan Pekdaş'a bir tepki de AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım'dan geldi. Konak'ın yerel yönetimden bıktığını ifade eden Yıldırım, "Konak'a hizmet etmek, eser kazandırmak istiyoruz. Ancak, karşımıza sürekli yerel yönetimlerin 'istemezükçü' tavrı çıkıyor. Diyoruz ki, alan gösterin, yer gösterin, Bakanlıklarımızın tüm imkanlarını seferber edelim. Sizin bir şey yapacağınız yok. Belediyecilik bilginiz, hizmet etme niyetiniz, eser üretme kapasiteniz yok. Bari gölge etmeyin. Ziyaret ettiğimiz her mahallede kadınlarımız sosyal donatı alanları, çocuklarımız oyun parkları, spor sahaları istiyor. 4 yıl geçti, tek bir eseriniz yok. 'Biz yaparız' diyorsanız, buyurun yapın. Daha siz kendi belediye hizmet binanızın temelini atamadınız. Meclis toplantılarını yapacağınız salonunuz yok. İzmir'in, Konak'ın vizyonu bu olamaz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN