Kirazlı çocuklar okul yolu istiyor

Kiraz’da çocuklar okula gidebilmek için 700 metrelik çamurlu patikadan yürümek zorunda kalıyor. Yağmur yağdığında yoldaki çamur, dere gibi akıyor. Çocuklar, okullarına gidebilmek için yol istiyor

Kirazlı çocuklar okul yolu istiyor

İzmir'in Kiraz İlçesi'ndeki Çömlekçi Mahallesi'nde 7 hane, çevre ilçelere ve kendi ilçe merkezlerine gidebilmek için yazın toprak olan, kışın çamura dönen, yağmurlu havalarda ise dere gibi akan 700 metre uzurluğundaki yolu kullanmak zorunda kalıyor. Çocuklar, servise binebilmek için bu yolu yürüyerek okllarına gidebiliyor. Gün daha aydınlanmadan dizlerine kadar çizmelerle yola düşen çocuklar, ayakkabılarını da ellerine alıyor. Yolu geçtikten sonra çizmeleri çıkarıp ayakkabılarını giyiyor. Kiraz Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, 15 yaşındaki Melih Durmaz, 18 yaşındaki Rabia Şen ve 14 yaşındaki Hasan Şen ile Hüseyin Sarı İlköğretim Okulu 6'ncı sınıf öğrencisi Kamil Durmaz, her gün kullanmak zorunda oldukları bu yolun kendilerini yorduğunu, okula gidene kadar tüm enerjilerini yolda harcadıklarını belirtti.

ÇİLE ÇEKİYORUZ
?
Öğrencilerden Rabia ile Hasan Şen kardeşlerin babası Akif Şen, yolun kenarındaki çay taştığı zaman işlerinin daha da zorlaştığını belirterek sorunu milletvekillerine ve belediye yetkililerine ilettiklerini ve yardım beklediklerini söyledi. Ancak sorunun çözüme ulaşmadığını belirten Akif Şen, "Ne yapacağımızı şaşırdık. 78 yaşındaki annem, böbrek rahatsızlığı nedeniyle, haftada 3 gün diyaliz için Ödemiş'teki özel bir hastaneye gidiyor. Bu yol nedeniyle bazen onu götürmekte zorlanıyoruz. Kaymakamlığın tahsis ettiği bir araçla aşabiliyoruz bu yolu. Bizim işimiz siyaset falan değil, sadece yol istiyoruz" diye konuştu. Bölge sakinleri de, Şen ile aynı görüşte bulunarak hem çocuklarını daha güvenli gidebilmesi hem de ulaşımın çile olmaktan çıkması için bir an önce yolun düzeltimesini istedi.

BİZE ULAŞIN