Körfez Geçişi’ni plana dahil etmedi

Büyükşehir, Körfez Geçiş Projesi’ni 2030’a kadarki yatırımların belirlendiği Ana Ulaşım Planı’na almadı. Projeye destek veren Kocaoğlu’nun, geçiş projesini plana almaması skandal olarak nitelendirildi

Körfez Geçişi’ni plana dahil etmedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'Bu güne kadar hazırlanan en katılımcı plan' diye övündüğü İzmir'i 2030 yılına taşıyacak olan Ulaşım Ana Planından skandal çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başbakan Binali Yıldırım'ın 2011 Genel Seçimleri öncesi İzmir için açıkladığı 35 proje arasında yer alan ve ÇED süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanan İzmir Körfez Geçiş Projesine, ulaşım ana planında yer vermedi. Skandal, Aralık ayının son haftası Büyükşehir Belediyesince düzenlenen İzmir'i 2030 yılına taşıyacak Ulaşım Ana Planının final senaryosu ve sonuçları toplantısında ortaya çıktı. Sabah Egelinin yaptığı araştırmaya göre 4. paydaş toplantısında, bugüne kadar 200 kurum ve kuruluş ile gerçekleşen 3 paydaş toplantısı ve anket çalışmaları sonucu şekillenen planın final senaryosu, katılımcılarla paylaşıldı.

AÇIKLAMA YAPILMADI
İzmir Büyükşehir Belediyesi adına Ana ulaşım planı revizyonunu hazırlayan Boğaziçi Proje A.Ş. Ulaşım Planlama Grup Müdürü Yücel Erdem Dişli, toplantıda revizyon hakkında detaylı bir sunum yaparak hazırlanan planın sonuçlarını katılımcılarla paylaştı. Yapılan detaylı sunumda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen ve Başbakan Binali Yıldırım'ın 2011 genel seçimleri öncesi İzmir için açıkladığı 35 proje arasında yer alan İzmir Körfez Geçiş Projesi'nin yer almaması dikkat çekti. Sabah Egelinin telefonla ulaştığı Dişli konu hakkında açıklama yapmaktan kaçındı. Açıklama için adres olarak Büyükşehir'i gösterdi.

YAPILSIN DEMİŞTİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen meclis toplantısında İzmir Körfez Geçiş Projesi'ne karşı olmadıklarını belirtmiş hayata geçirilmesi yönünde görüş belirtmişti. Kocaoğlu yine TCDD ile ortaklaşa yürüttükleri İzmir Körfez Temizliği Projesini de körfez geçiş projesi nedeniyle şimdilik dondurduklarını duyurmuştu. Kocaoğlu'nun 'destekliyoruz' dediği projenin Büyükşehir Belediyesi tarafından Boğaziçi Proje A.Ş'ye hazırlatılan ulaşım ana planı revizyonunda yer almaması skandal olarak nitelendirildi. Büyükşehir, son şeklini verdiği Ulaşım Ana Planı Revizyonu'nu ocak ayı içinde görüşlerini almak için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne gönderecek. Bakanlık, yapacağı detaylı inceleme sonrasında Büyükşehir Belediyesi'ne plan revizyonu ile ilgili görüş ve önerilerde bulunacak. Bakanlığın görüş ve önerileri doğrultusunda plana son şekli verilecek.

EN KATILIMCI PLAN
?
Ulaşım ana planının katılımcılarla paylaşıldığı toplantıda çalışmalar hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kader Sertpoyraz ise 20 Ağustos 2015'de başlayan "İzmir Ulaşım Ana Planı Revizyonu" çalışmaları kapsamında, ilk aşamadan sonuna kadar kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içinde ve koordineli olarak hareket ettiklerini söyledi. İzmir Ulaşım Ana Planı'nın şu ana kadar yapılanların en katılımcısı olduğunu öne süren Sertpoyraz, "Görüşleri hassasiyetle değerlendirip çalışmamızda dikkate aldık" dedi.

BİZE ULAŞIN