En özel basketbol takımı sahaya çıkıyor

İzmir’de down sendromlu bir grup genç, fazladan 1 kromozomlarından adını alan “Artı1 Basket Takımı” oluşturup yaşam mücadelelerini pota altına da taşıdı

En özel basketbol takımı sahaya çıkıyor

İzmir'de down sendromlu bir grup gencin oluşturduğu "Artı1 Basket Takımı", kıyasıya rekabetin yaşandığı sahalara yaşama sevinci ve neşe getirdi. İzmir'deki bir spor salonunda 12 genç, antrenörleri eşliğinde antrenman yapıyor, topu çeviriyor, bacak altından geçiriyor, son çizgiye yaklaşıp potaya şut atıyor. Takım basketlerini "artı 1" farkla atıyor çünkü oyuncuları down sendromlulardan oluşuyor. Bugüne kadar tiyatro yaparak, dans ederek "zorluklara yenilmediğini" gösteren İzmir Down Sendromu Derneği üyesi bu gençler, şimdi haftada bir gün basketbol eğitimi alıyor ve gösteri maçlarına çıkıyor. Adını fazladan 1 kromozomlarından alan "Artı1 Basket Takımı" üyeleri, sahada olabilmenin gururunu, seyircilerin, coşkulu tezahüratlarını almanın mutluluğunu yaşıyor.

BİZİ DESTEKLEYİN
?
Artı1 Basket Takımı'nın kaptanı Bora Kırlıoğlu, bir takım olmanın büyük mutluluk olduğunu belirterek, "Bütün annelere babalara sesleniyorum, down sendromlu çocuklarını evlerine kapatmasınlar" dedi. Basketbolun artık kendisi için mutluluk anlamına geldiğini söyleyen sporcu Deniz Ayçe Karagöz, "Burada olmak çok güzel bir şey. Herkese tavsiye ederiz. Bizim tek farkımız 1 kromozomun fazla olması. Önceleri 'yapamazsın' diyenler oldu ama ben başardım. Şimdi maçlarımıza herkesi, tüm aileleri çağırmak istiyorum. Gelsinler bizim onlardan bir farkımızın olmadığını görsünler" dedi. İzmir Down Sendromu Derneği Başkanı Gülnaz Rodoplu, toplumda zaman zaman ayrımcılığa maruz kalan çocuklarının sosyalleşmesi için projeler hayata geçirdiklerini anlattı. İzmir Down Sendromu Derneği Spor Etkinlikleri Koordinatörü Tümer Gülümserler ise dernek üyesi çocukları topluma kazandırmayı hedeflediklerini, hem takım olmayı hem de bireyselliği öğretmek istediklerini ifade etti.

BİZE ULAŞIN