İzmir plana şaşırdı

Büyükşehir’in 2030 yılına kadar olan yatırımları belirlediği Ulaşm Ana Planı’na, Körfez Geçişi’ni almaması tepkilere neden oldu. İzmirliler, projenin neden plana yer verilmediğine anlam veremedi

İzmir plana şaşırdı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kentin 2030 yılına kadar ulaşım yatırımlarına yön verecek Ulaşım Ana Planı Revizyonunda Başbakan Binali Yıldırım'ın 2011
Genel Seçimleri öncesi İzmir için öngördüğü 35 proje arasında yer alan körfez geçişine yer vermemiş olması tepkileri de beraberinde getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi BaşkanıAaziz Kocaoğlu'nun açıklama yaparak hayata geçirilmesi için destek verdiği 'Körfez Geçiş Projesi'nin plana dahil olmaması şaşkınlık yarattı. İzmir kamuoyu, Kocaoğlu'nun kente zarar verdiği görüşünde birleşti.

ANLAM VEREMEDİK
?
"Hükümet tarafından kentin önüne konulan, halkın da kabul ettiği çok değerli projeleri mevcut belediyenin değerlendirme içinde tutması gerekiyor" diyen AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, "Bu kapsamda bakıldığında neden ulaşım ana planı revizyonuna konulmadığını anlamış değiliz. Trafik bugün bile kent içinde büyük sıkıntı yaratırken yarın İzmir genişlediğinde sıkıntı daha da büyüyecektir. Mutlaka trafiği rahatlatmak için alternatif güzergahlara ihtiyaç duyulacaktır. İleride bu sıkıntının daha da büyümemesi için alınan tedbirlerden birisi de İzmir Körfez Geçiş Projesidir. Kentin genişleme alanları dikkate alınarak plan yapmak esas olmalıdır. Kentin 2030 yılına kadar olan ulaşım yatırımlarına ışık tutacak bir plan, mutlaka kentin turizm yatırımları, deniz ticareti, artan nüfus gibi faktörleri dikkate alınarak yapılması gerekir. Büyükşehir Belediyesinin planda körfez geçişine yer vermemiş olması kentin genişlemesinden yana olmadığını da göstermektedir. Şu anda yapılan tramvay çalışmaları yolları böldü, şeritler ortadan kalktı. Şehir sağlıklı planlansaydı tramvayın geçiş hatları da doğru düzgün olurdu. Planlama olmayınca Büyükşehir, siyasi yatırım olarak seçimlere yetiştirebilmek için kenti bir tramvay keşmekeşine mahkum etti. Ulaşım akslarına alternatif olarak yapılacak yatırımların önünü kapatmasınlar" dedi. Başkan Kocaoğlu'nun meseleye ideolojik yaklaştığını belirten Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, "Kent için böylesine önemli bir projenin ana ulaşım planı revizyonuna konmamış olmasını anlamış değiliz. Bu proje ilk açıklandığında tıpkı Konak Tüneli'nde olduğu gibi Sayın Kocaoğlu ve ekibi, istemezükçü meslek odaları ile birlikte bu projeye de karşı çıktılar. Kamuoyundan ve İzmirli hemşehrilerimizden projeye destek yağınca yan çizerek projeyi desteklediğini açıkladı. Büyük paralara hazırlatılan plana körfez geçiş projesinin işlenmediğini, görmezden gelindiğini görüyoruz" dedi.

ZARAR VERİYORLAR
?
Yapılan sunumda İzmir Körfez Geçişi'nin olmamasını "Eksik Yapılan bir çalışma" olarak değerlendiriyoruz diyen İnciraltı 2. Nesil Toprak Sahipleri Platformu Başkanı Tayfun Karabulut, "İzmir Körfez Geçişi'nin arkasında İzmir vardır, İzmirli vardır. Bu tip oyunların şehrimizde yıllardır sistematik olarak yaşandığını ve bunların şehrimize zaman kaybettirerek, zarar verdiğini görüyoruz. İzmirli, İzmir'in yararına olacak her projenin yanında olmaktadır. İzmir'in kaybedecek vakti yoktur" diye konuştu..

BİZE ULAŞIN