Kavganın mimarı Kocaoğlu çıktı

Kongrede Deniz Yücel’in başkan seçilmesinin ardından Başkan Aziz Kocaoğlu’nun “İl Kongresi öncesi kafamda hiçbir arkadaşın adaylığı, ismi yoktu” şeklinde açıklama yapması şaşkınlık yarattı

Kavganın mimarı Kocaoğlu çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz haftalarda Adana'da partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada "Delege hesabı yapanların parti içinde işi yoktur. Derhal İstifa etsinler" sözlerine rağmen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen 36. Olağan İzmir İl Kongresi öncesi partili belediye başkanları, ilçe başkanları ve İzmir milletvekilleri ile art arda toplantılar düzenleyip sonrasında uzlaşı adayı olarak Deniz Yücel'i açıklaması CHP'de parti içi gerilimin tırmanmasına neden oldu. Yaşananlara tepki gösteren CHP İzmir milletvekili Tacettin Bayır, Kocaoğlu'nu, "Senin İzmir'i siyaseten dizayn etmenden sıkıldık" sözleri ile eleştirirken CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger de o süreçte isim vermeden Kocaoğlu'na göndermede bulunarak genel merkez tarafından kimsenin görevlendirilmediğini söyledi. Taraflar arasında yaşanan gerginlik il kongresinde patlak verdi. İl Başkanlığı için yarışan Deniz Yücel'i destekleyen grubun arasında Ozan Çelik isimli şahsın, diğer aday Utku Gümrükçü'nün konuştuğu sırada Gümrükçü aleyhinde açtığı, "Kerbela şehitlerinden hemen şimdi özür dile" yazılı pankart nedeniyle iki grup salon ortasında tartışmaya başladı. İki grup arasında çıkan kavgada yumruklar konuştu.

TEK ADAM OLMAYACAK
?
Milletvekili Tacettin Bayır, "Son iki kongrede yaşadığımız şeyi bu kongrede de yaşıyoruz. Milletvekili milletvekilliği, belediye başkanları belediye başkanlığı yapacak. Örgüt de başkanını seçecek. Bizim geleneklerimizde örgütün il delegesinin iradesine ipotek koymak diye bir şey yoktur, olmayacak. Örgüt üzerinde ayak oyunu oynamaya kimsenin hakkı yok" diyen Bayır; "İki gün önce burada biri, genel merkez yöneticisi değil, genel başkan danışmanı sıfatıyla il delegelerini tek tek sorguya çekmeye kalktı. Şu 'adaya oy vereceksiniz' dedi. CHP tarihinde böyle bir şey yok. Ankara'ya döndüğümüzde İzmir milletvekili olarak ona hesap sormamız gerekiyor"dedi. CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, "Bu kongrede 'tek bir aday üzerinde uzlaşıyoruz' iddiası doğru değildi. Kimsenin 2019 seçimlerinde sürece yönelik bireysel istikbal çabalarıyla örgüt ve delege iradesi üzerine ipotek koyma hakkı söz konusu olamaz" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ise "tek adamlığa" karşı her türlü mücadeleyi verecekleri belirterek "CHP'de de, İzmir'de de tek adam olmayacak" dedi. Buca İlçe Delegesi Oktay Gökdemir ise Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu hedef aldı. Gökdemir, "Belediye başkanları bu örgütü kilitledi. İlçelerdeki kongreleri de ilçe belediye başkanları yaptı, Büyükşehir Belediye başkanı da il örgütünü kilitliyor. Bu kabul edilemez" dedi.

KOCAOĞLU ŞAŞIRTTI
Kongrede 654 delegeden 355'inin oyunu alan Deniz Yücel, il başkanı seçildi. Seçim sonrası Kocaoğlu'nun basına yaptığı açıklama ise şaşırttı. Kongrede İzmir ve Türkiye'ye örnek olacak bir yol izleme ihtiyacı duyduklarını belirten Kocaoğlu'nun "İl Kongresi öncesi kafamda hiçbir arkadaşın adaylığı, ismi yoktu" şeklinde açıklama yapması bu kadar da olmaz dedirtti.

BİZE ULAŞIN