Çeşme’nin termal suyu şifa dağıtıyor

Çeşme, dünyada ender rastlanan denizden kaynayan termal suyuyla şifa arayanların adresi oldu. Termal turizm için harekete geçen tesisler yarıyıl tatilinde yüzde 100 doluluk bekliyor

Çeşme’nin termal suyu şifa dağıtıyor

DENİZDEN ÇIKIYOR
Yaz aylarının gözde tatil merkezlerinin başında gelen Çeşme, termal zenginlikleriyle kışın da yoğun talep görüyor. Deniz, rüzgar, kum ve güneşiyle tanınan Çeşme, dünyada ender rastlanan denizden kaynayan termal suyuyla şifa arayanların adresi oluyor. Roma ve Osmanlı döneminde kaplıca merkezi olma özelliğiyle tanınan, denizden çıkan termal suyuyla farklılaşan Çeşme, 10 lüks tesiste kullanılan termal suyuyla sömestir tatillerinin tercih edilen adreslerinden biri olarak göze çarpıyor. İlçede Çeşme'de hizmet veren 3 bin 500 yatak kapasiteli 10 lüks tesis, yarıyıl tatilinde yüzde 100 doluluk hedefliyor.

BENZERİ YOK
Çeşme'deki termal su, diğer kaplıca sularından farklı olarak deniz suyunun magmaya inip ısındıktan sonra yüzeye çıkmasıyla oluşan "deniz ılıcası", hem deniz suyunu hem de birçok minerali barındırması dolayısıyla benzersiz özelliklere sahip. Suyun tuzlu olması ve minerallerden dolayı kısa kür sürelerinde tedavinin mümkün olduğu "deniz ılıcası", özellikle kas ve iskelet sistemi, romatizma ve deri hastalıkları tedavisi görenler tarafından tercih ediliyor. Öte yandan Balçova Termal Tesisleri'ne ise normal hastaların yanı sıra milli takım oyuncuları ve profesyonel sporcular ilgi gösteriyor.

BİZE ULAŞIN