Gerekçe olarak ‘bilim’i gösterdİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2030 yılına kadar İzmir’in yatırımlarını belirleyen Ulaşım Ana Planı’na, Körfez Geçiş Projesi’nin dahil edilmemesine gerekçe olarak ‘bilim’i gösterdi

Gerekçe olarak ‘bilim’i gösterdİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentte 2030 yılına kadar olan süreçte yapılacak olan ulaşım yatırımlarını belirlemek amacıyla hazırladığı ulaşım master planı revizyonunda Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Körfez Geçiş Projesi'ne yer verilmemesine tepkiler sürerken Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan konuya ilişkin açıklama geldi. Dün sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Başkan Kocaoğlu, Ulaşım Ana Planı'nda körfez geçişine yer verilmemesine gerekçe olarak 'bilim'i gösterdi.

BİLİM DERSE KOYARIZ
?
Merkezi hükümetin yapmak istediği, kendi bilimsel çalışmalarına göre 'yapacağım' dediği konular hakkındaki görüş ve önerileri, Büyükşehir Belediyesi'ne sorulduğunda nasıl olması gerektiğini yazılı olarak bildirdiklerini belirten Başkan Kocaoğlu, "Merkezi hükümet bunda ısrar ederse İzmir'e yapılan bir yatırımda biz, Büyükşehir Belediyesi olarak çok hayati bir şey yoksa karşı çıkmıyoruz. Kentin geleceği ile ilgili çok önemli bir zarar söz konusu değilse politika olarak karşı çıkmayız. Bu karşı çıkmama ayrı, projenin önünü açmaya çalışma ayrı şeydir. Bu bir siyasettir, bu bir politikadır. Bu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uzlaşı ile iş yapma yoludur. Ama ulaşım master planında bilim insanları 2030 projeksiyonunda körfez geçişini öngörmüyorsa, körfez geçişini fizibıl bulmuyorsa biz onu birilerinin gönlü olsun diye ulaşım master planına koyamayız. Bilim derse ki koy, memnuniyetle koyar, savunuruz. Ama bilim demezse ki bu buranın konusu değildir. Orada biz akla ve bilime inanırız. Körfez geçişinin plana konulmaması ulaşım master planının bilimsel bir vesika olmasını güçlendirir. Bizim duruşumuz İzmir kamuoyu ve hemşehrilerimiz arasında merkezi hükümetimizin yapacağı bir yatırımın desteklenmesi konusudur. İkisini birbirine karıştırmak doğru değildir" dedi.

BİZE ULAŞIN