Hatice teyzenin adı kampusta yaşayacak

FETÖ, hastane yapacağız diyerek Hatice Bahriye Yağcı’nın 80 milyonluk arazisine el koydu. Ancak o hastane hiç yapılmadı. Hatice teyzenin bu dileğini yeni rektör Berktaş yerine getirecek

Hatice teyzenin adı kampusta yaşayacak

?Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında KHK ile kapatılan Gediz Üniversitesi, devlete tahsis edilerek Bakırçay Üniversitesi oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitenin kurucu rektörü olarak Prof. Mustafa Berktaş'ı atadı. Koltuğuna oturan Rektör Berktaş, ilk röportajını Egeli Sabah'a verdi. Önemli açıklamalarda bulunan Rektör Berktaş, ilk iş olarak örgütün dini duyguları kullanarak 80 milyon lira değerindeki arsası"hastane yapacağız" denilerek ele geçirilen hayırsever Hatice Bahriye Yağcı'nın adını bağışlanan araziye yapılacak Tıp Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne verileceğini müjdeledi.

ADI YAŞAYACAK
?
Yükseköğretim Kurumu'na (YÖK) verdikleri TIP Fakültesi kuruluş dosyasının içinde Egekent çıkışında İZBAN ile çevre yolu arasında bulunan üçgende hayırsever Hatice Bahriye Yağcı'nın bağışladığı arazinin de bulunduğunun altını çizen Berktaş, "Defterdarlık aracılığıyla Milli Emlak'a yazımızı yazdık. Şu anda devlet arazisi. Hazine arazisi olarak tescil edilmiş. Kadın arazisini hastane yapılması için bağışlamış. Ancak hastane yapılmayınca arazisini geri istemiş. Sağlık yerleşkesine Hatice hanımın ismini vereceğiz. 30 dönüme yakın bir arazi. Sağlık yerleşkemizi, yani hem tıp fakültesini hem de sağlık bilimleri fakültesini oraya konuşlandıralım istiyoruz. Oraya 900 metre mesafede Çiğli Eğitim Araştırma Hastanesi var. Yakın mesafede hem teorik hem pratik hizmetlerin verildiği bir yapılanmayı kazandıralım istiyoruz. İzmir'de 5 Tıp Fakültesi var. Bunların hepsi güneyde yer alıyorlar. Bu İzmir'in kuzeyinde tek hizmet veren üniversite eğitim araştırma hastanesi olacak. Yeni cazibe merkezi halindeki bu yer için iyi bir hizmet olacak. Hayırseverimiz ile bir araya gelerek görüşmek istiyorum" dedi.

EĞİTİME BAŞLAYACAĞIZ
?
Kapatılan Gediz Üniversitesi'nin kampusunu devralarak burada bir devlet üniversitesi kurma görevini üstlendiğini anlatan Berktaş, "İnşaat ihtiyacı olmaksızın hazır bir binayı eğitim öğretime hazırlıyoruz. Ancak iki yıldır herhangi bir şekilde içinde yaşanılmayan bir kampusun bir sürü sıkıntısı var. Biz 3-3.5 ay gibi bir sürede kampusun temel ihtiyacı olan tüm çevre düzenlemesi dahil elektrik su telefon internet bağlantılarını hızlıca düzelttik" dedi. Rektör Berktaş, "Önümüzdeki sene öğrenci alırız inşallah. Bizim kanunda, 5 fakülte, 3 yüksekokul ve 3 enstitü ile kurulması söz konusu. Fen Edebiyat, İktisadı İdari Bilimler, Hukuk, Sağlık Bilimleri ve Mimarlık Mühendislik Fakültesi. Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Adalet Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu'muz var" diye konuştu.

REKTÖR BERKTAŞ KİMDİR?
?
Bakırçay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Berktaş, bugüne kadar yürüttükleri çalışmaları ve geleceğe dönük planları hakkında Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulundu. İzmir Bornova doğumlu olan Prof. Dr. Mustafa Berktaş, İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdiktten sonra Gaziantep'te ihtisasını tamamladı. 1993 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde kurucu başkan olarak atandı. 2015 yılında Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü kurucu başkanlığı görevini yürüttü. Geçtiğimiz yıl ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde Rektör Yardımcısı oldu. Son olarak ağustos ayının sonunda Sayın Cumhurbaşkanı'nın atama kararıyla İzmir Bakırçay Üniversitesi'ne kurucu rektör olarak atandı.

BİZE ULAŞIN