Türk mühendisler akıllı beşik üretti

Türk mühendisler, ağlayan bebeği sallayan, ninni ve masal okuyan, susmazsa telefona uyarı gönderen “akıllı beşik” sistemini geliştirdi

Türk mühendisler akıllı beşik üretti

Anne ve babaların fazla yorulmadan bebek bakımını gerçekleştirebilmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi'nin teknokenti DEPARK bünyesinde iki bilgisayar mühendisi ve iki elektrik mühendisi 'Akıllı beşik sistemi'ni geliştirdi. Akıllı beşik, yatağında uyuyan bebek ağladığında sallanmaya başlıyor, susmazsa ona ninni ve masal okuyor, ağlamaya devam ederse anne ve babasının cep telefonuna uyarı gönderiyor. Akıllı telefonlarca kontrol edilebilen sistem, bebeğin vücut ısısı, odasının sıcaklığı, nem, hava kalitesi gibi değerlerini anlık olarak gösteriyor, beslenme, uyku ve bez kontrolü zamanlarını hatırlatıyor, kamerası sayesinde bebeği izleme imkanı sağlıyor.

NİNNİ SÖYLÜYOR
?
Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Araştırma Görevlisi ve Mekatronik Mühendisi Lütfi Mutlu, "Anne ve babanın yorulmadan bebek bakımını gerçekleştireceği sistem sayesinde ebeveynler, çocuklarının her ağladığında yanına gitmek zorunda kalmayacak. Beşiğinde yatan bebek ağladığında devreye önce akıllı beşik girecek. Akıllı beşikte normal beşiklerden farklı olarak çeşitli sensörler var. Bebek ağladığında sallanmaya başlıyor. Eğer ağlama devam ederse masal okuyor, ninni söylüyor. Hala susmazsa anne ve babanın cep telefonuna bildirim gönderiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN