Bunun adı insafsızlık

Başkan Kocaoğlu, TCDD ile ortak yapılan İZBAN’ı, Büyükşehir yapmış gibi göstermesi AK Parti cephesinde tepkiye neden oldu. Delican, “insafsızlık” diyerek tepki gösterdi

Bunun adı insafsızlık
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun önceki gün gerçekleştirdiği basın toplantısında TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa hayata geçirdiği İZBAN Hattını tamamen büyükşehir belediyesi yapmış gibi göstermesi AK Parti cephesinde büyük tepkiye neden oldu. Kocaoğlu'nun aynı basın toplantısında "İzmir Büyükşehir Belediyesi, hiçbir projesinde yasanın öngördüğü, merkezi bütçenin Büyükşehir Belediyesi'ne vermesi gereken ödenekten bir Türk lirası destek almamıştır" sözleri ise bardağı taşıran son damla oldu. AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Kocaoğlu'nun açıklamalarını insafsızlık olarak değerlendirdi.

İzmir ikinci sırada
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İller Bankası'ndan 664 lira ile Türkiye'de kişi başına düşen en fazla geliri alan ikinci şehir olduğuna dikkat çeken Delican, "Geride kalan 15 yıllık dönemde AK Parti hükümetleri bu kadar başarılı ve disiplinli bir para politikası izlemeseydi acaba bugün Büyükşehir, çalışanlarının maaşlarını ödeyebilir miydi? Büyükşehir, Türkiye'nin en borçlu ikinci belediyesi iken 2004'te 450 milyon liralık faiz borcu, hazine tarafından silindi. Kalan borcu da taksitlendirildi. Yine AK Parti iktidarında yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Yasası ile sistem yenilenip İller Bankası'ndan kişi başına düşen en büyük ikinci pay İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. Tüm bunlar, parti ayrımı gözetmeksizin, hangi belediyede hangi partinin iktidar olduğuna bakılmaksızın gerçekleştirildi. Rakamlar ortadayken kalkıp hükümetin 1 lira katkısı yok demek insafsızlık olmuyor mu" dedi.

Ana omurga TCDD
Delican ayrıca Kocaoğlu'nun İZBAN'ı sanki sadece Büyükşehir Belediyesi yapmış gibi gösterme çabasını da doğru bulmadıklarını söyledi. Delican, "Sayın Kocaoğlu'nun hayata geçirdik dediği 136 kilometrelik raylı sistemin ana omurgası TCDD tarafından inşa edilmiştir. Eğer TCDD'nin 4 milyar 481 milyon liralık altyapı değerini saymazsak sadece Aliağa Tepeköy hattına yaptığı katkı 1 milyar 521 milyon lirayı buluyor. Büyükşehir'in yatırımları ise 1 milyar 372 milyon lira civarında. Eğer bu proje birileri tarafından sahiplenilecekse de en çok parayı kimin harcadığı ortada" diye konuştu.

Hükümet yapar
Başkan Kocaoğlu'nun Halkapınar- Otogar metro bağlantısı konusundaki söylediği "7-8 senedir Halkapınar Metrosu'nu yapacaklarını söylüyorlar. Gerekiyorsa İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi olanakları ile bu 4.5 kilometrelik hattı seve seve yapar" sözlerini de değerlendiren Delican, bakanlığın 1 milyar liralık bir yatırımla projeyi hayata geçireceğini söyledi. Delican, "4.5 kilometrelik Halkapınar- Otogar arası 4 hat olacak. İkisi hızlı tren, ikisi de metro standardında yapılacak. Yani Halkapınar'a, otogardan hem metro hattı hem de Ankara-İzmir hızlı treni gelecek. Hızlı tren hattı Kemalpaşa üzerinden geçecek. Eğer çekerler konuşlandırılırsa hat boş olduğu zamanlarda hızlı tren hattı üzerinden İZBAN da Kemalpaşa'ya ulaşmış olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN