Gündüz tarlada akşam sahnede

Ulamış Köyü’nün sakinleri, gündüzleri bağ ve bahçe işinde çalışıp akşamları tiyatro dersi aldı. Gördükleri eğitimin ardından hayatlarında ilk kez sahneye çıkan tiyatrocular büyük alkış aldı

Gündüz tarlada akşam sahnede
İzmir'in Seferihisar İlçesi'ne bağlı Ulamış Köyü'nün sakinleri rutin hayatlarına tiyatro ile renk kattı. Gündüzleri tarlada çalışan köylüler, akşamları ise belediyenin açtığı tiyatro kursuna katıldı. Yaklaşık 4 ay tiyatro eğitimi alan Ulamış sakinleri, ilk oyunlarını Maltepe Belediyesi'nin davetiyle İstanbul'da gerçekleştirdi. Yaşları 14'le 74 arasında değişen 30 amatör tiyatrocu, "Yaşamın İçinden" adlı oyunu sahneledi. Köylüler, sergiledikleri performansla isleyenlerin büyük beğenisini topladı.

Tiyatroya koştuk
Hayatlarını tiyatro ile yeniden şekillendiren Ulamış sakinlerinden Berrin Bayus, "Dağda zeytin toplarken, tarlada çapa yaparken soğumuş ve kurumuş ellerle sahneye çıkıp hayatın içinde bunalmış gözlerle bir saat de olsa insanlara büyük bir enerji vererek, onlara sıkıntılarını unutturarak, güldürerek, hayatın başka bir yönünü göstererek, onları deşarj ediyoruz. Bu bize alkışlarla bize dönüyor" dedi. Hatice Çamtepe, "O sahnede olmak hayaldi, gerçek oldu. İmkanlar önümüze serildi. Birden bire kendimizi sahnede bulduk. Bağı bahçeyi boşverdik tiyatroya koştuk" dedi. Daha önce hiç tiyatro da grev almadığını belirten Nesrin Esenli, "Buraya torunumu yazdırmak için geldim, kendimi içinde buldum ve tiyatrocu oldum. İstanbul, Ankara dolaştık. Dolaşacağımız yerler var" diyerek tiyatro serüvenini anlattı.
BİZE ULAŞIN