Dev kampus yükseliyor

Yaklaşık 3 milyar liraya mal olacak Bayraklı Entegre Sağlık Kampusu inşaatı hızla ilerliyor. Yapımına 8 ay önce başlanan kampusun inşaatında 24 saat çalışılıyor

Dev kampus yükseliyor

İzmir'in Bayraklı İlçesi'nde Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık yatırımı 2 bin 60 yataklı Bayraklı Entegre Sağlık Kampusu'nun yapımı hızla devam ediyor. 618 bin 896 metrekarelik alanda yaklaşık 3 milyar liralık yatırımla yapılan dev kampusun inşaatını 8 ay önce başlanıldı. 7 gün 24 esasına göre çalışmaların devam ettiği sağlık kampusu inşaatında şimdiye kadar 2 milyon 900 bin metreküp kazı yapılan alanda zeminin kayalık olması nedeniyle 1 milyon kilogram anfo türü patlayıcı, 690 bin kilogram dinamit ve 107 bin kapsül kullanıldı. Kamu özel ortak girişimiyle hayata geçecek projede 1 milyon metreküp daha patlatmalı kazı yapılacak.2019'da bitecek. İçerisinde 5 hastaneyi barındıran merkez bina dışında, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesinde yüzde 20'lik kısım tamamlandı.

TARİHİN EN BÜYÜK YATIRIMI
?
Proje hizmete alındığında 6 bin kişiye istihdam sağlanacak sağlık kampusunun, hastalar ve ziyaretçiler dahil günlük 72 bin kişinin kullanması bekleniyor. İzmir'e Cumhuriyet tarihinin en büyük sağlık yatırımı olarak kayıtlara geçen kampüs hastanede 347 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi, 51 ameliyathane ve 414 poliklinik bulunacak. Dev kampusun İzmir'in ve bölgenin en büyük hastanesi olacağını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, "Proje, 606 milyon avroluk maliyetiyle Cumhuriyet tarihi boyunca İzmir'de yapılan en büyük yatırımdır. Önceki sene başladı, 3 yıllık bir inşaat süreci var ancak verilen tarihten önce 2019 yılında hizmete alınacağını umuyoruz." dedi. AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ise, projenin İzmir'i çok önemli bir sağlık merkezi yapacağını belirtti. Muhalefet milletvekillerinin seçim dönemleri bu alanı "ağlama duvarı"na çevirdiğini öne süren Delican, "Gelip burada mutluluk gözyaşları döksünler. Başbakanımızın İzmir'e vadettiği 35 projeyi bir bir hayata geçiriyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN